Jenna ate 1/3 of her pint of ice cream on Monday. On Tuesday, she ate 1/6 of her pint of ice cream. Which fraction of the ice cream did Jenna eat?
3/6 or 1/2
A farmer has 45 acres of land. He wants to plant wheat on 32 acres and corn on the rest. Each acre of wheat requires 27 pounds of fertilizer and each corn requires 36 pounds. How many pounds of fertilizer does he need in total?
1,132 pounds
A factory produced 8,762 toys in a day. If each box can hold 8 toys, how many boxes are needed to pack all the toys?
1,096 boxes
239.9 + 48.2
288.1
See Slide 2
186 ft.
The students at New Elementary School were asked how they get to school. Of the students, 4/9 ride in cars, 2/9 ride the bus, and the rest of the students bike to school. How many students ride their bikes to school?
3/9
There are 42 rows in a parking lot. Each row has 37 parking spaces. How many cars can fit in the parking lot?
1,554 cars
A Little League baseball team bought eight cases of water for their weekend tournament. Each case contained 12 bottles of water. The bottles of water were given out to the nine players. How many bottles of water were left over?
6 bottles
3,094 + 734.78
3,828.78
See Slide 3
32 ft
If John has 2 3/4 lbs of apples and he buys another 3 3/4 lbs of apples, how many pounds of apples does he have in all?
6 2/4 or 6 1/2
Fred got 2 boxes of fruit snacks. There were 15 bags inside each box and 23 fruit snacks in each bag. How many fruit snacks did Fred get?
690 fruit snacks
A car traveled 528 miles in 8 hours. How many miles did it travel each hour?
66 miles each hour
Ms. Hudnall has $45.25 in his bank account. She withdraws $15.75 and then deposits $20.50. How much money does she have in her bank account now?
$50
See Slide 4
Area- 45 sq. ft
Perimeter- 28 ft
A pizza parlor sells 11/4 pizzas in the morning and 10/4 pizzas in the afternoon. How many pizzas did they sell?
21/4 or 5 1/4
There are 5 family members going on a 7-day vacation. It will cost $36 per person per day. How much will the vacation cost?
$1,260
A bakery has 2,808 cookies. They package the cookies in bags of 9. How many bags of cookies does the bakery have to sell?
312 bags
Avery has $20 to spend on lunch. She buys two tacos for $1.25 each and a large soda for $1.75. How much change should Avery get back from her $20 bill?
$15.75
See Slide 5
375 sq. ft