Addition
Subtraction
Addition Word Problems
Subtraction Word Problems
Addition/ Subtraction Facts
100

What numbers can make this statement true? 

______ + ______ = 14

Any combination that makes 14.

100

What numbers would make this statement true? 

_____ - ____ = 4

Any combination that the difference is 4. 

100

Shay picked 24 apples and 36 oranges from the orchard. How many fruits did she pick altogether?

4 + 6 = 10

20 + 30= 50

10 + 50 = 60

Shay picked 60 fruits altogether.

100

Christian made a paper chain that was 26 feet long. He wanted to make it longer so he added some more on. When he was finished, it was 53 feet long. How many feet did he add to his paper chain? 

53- 26 =

53- 20 = 33 

33- 3 = 30

30- 3= 27 

Christian added 27 feet to his chain. 

100

14 - 7 = 7 is a half fact. 

Name two more half facts. 

8 - 4 = 4

10 - 5 = 5 

Or any other half facts!

200

What number makes this statement true? 

_____ + 6 = 18

12

200

Solve this equation. 

16 - 8 = ____

8

200

Izzy has $75 in her savings account and $37 in her wallet. How much money does she have in all?

30 + 70 = 100

5 + 7 = 12 

100 + 12 = 112

Izzy has $112 in all. 

200

Mykaylla measured a table. The first side was 91 cm long. The second side was 54 cm long. How much longer was the first side than the second side?

91- 54=

91-50= 41

41-1= 40 - 3= 37

The first side is 37 cm longer than the second side. 

200

Name two count back facts.

8 - 1 = 7

9 - 2 = 7

7 - 3 = 4

Take away 1, 2 or 3.

300

Solve this equation.

4 + 8 + 5 + 6 = 

4+ 6 = 10

5 + 5 = 10

10 + 10 + 3 = 23 

23

300

Solve this equation. 

______ = 14 - 9

5

300

Parker drew a line that was 58 cm long. Then he decided he wanted to make it longer, so he added 83 cm. How long was Parker's line after he was done? Show your work!

83 + 58 = 

80 + 50 = 130 

3 + 8 = 11

130 + 11 = 141 

Parker's line was 141 cm long.

300

There were 93 chairs in the hall. Workers removed 57 chairs. How many chairs are still in the hall?

93 - 57= 36

There are 36 chairs in the hall.

300

Delaney says all doubles facts, like 8 + 8, have an even sum. Do you agree with Delaney? Why or why not?

Yes, I agree with Delaney. All doubles facts have an even sum for example, 6 + 6 = 12, 8 + 8 = 16, 7 + 7 = 14

400

10 + 6 = _____ + 4

10 + 6 = 16

12 + 4 = 16

12

400

Solve this equation. 

3 = _____ - 6

9

400

Nikita ran 118 yards on Tuesday and 440 yards on Wednesday. How many yards did he run in all? 

100 + 400= 500

10 + 40 = 50 

500 + 50 + 8 = 558 

Nikita ran 558 yards in all.

400

Mrs. DeJesus had 215 math and science books. Of them 93 of them were math books. How many of them are science books?

215- 93=

215-15= 200

200-70= 130

130-8 = 122 

Mrs. DeJesus has 122 science books.

400

Ibrahim says 6 + 4 is a Doubles Minus One fact. Do you agree with him? Why or why not?

No, I do not agree with Ibrahim. 6 + 5 is a doubles minus 1 fact because 6 + 6 is a doubles fact and minus one would be 6 + 5.

500

5 + ______ = 12 + 7

12 + 7 = 19

5 + 14 = 19

14

500

Solve this equation. 

9 = 16 - ____

7

500

Quinn picked 237 strawberries on Monday and 143 strawberries on Tuesday. Sadiq picked 356 strawberries on Monday and 94 strawberries on Tuesday. Who picked more strawberries? How many more did they pick?

Quinn: 200 + 100 = 300, 30 + 40 = 70, 7 + 3 = 10, 300 + 70 + 10 = 380 

Sadiq: 50 + 90 = 140, 6 + 4 = 10, 300 + 140 + 10 = 450 

450 - 380 = 70

Sadiq picked 70 more strawberries than Quinn.

500

Isabelle read 129 pages last week and 124 pages this week. Ian read 127 pages last week and 109 pages this week. Who read more pages? How many more pages did they read? 

Isabelle 253

Ian 236

253-236= 17

Isabelle read 17 more pages than Ian.

500

Explain how you can use a make ten fact to solve 9 + 7. Include the answer to  9 + 7 in your response.

I can take a one from 7 to make a ten with 9. 9 + 1 = 10. Then I can add the remaining 6 from 7 to 10. 6 + 10 = 16. So, 9 + 7 = 16