Taylor has 36 stickers. She gives 12 to her friend.
How many does she have left?
24
A pack of pencils costs $3.
How much will 10 packs cost?
$30
There are 8 chairs at each of the 5 tables.
How many chairs are there in total?
40
Jake saved $15 each week for 5 weeks.
How much money has he saved?
$75
There are 3 rows of bookshelves. Each row has 25 books.
How many books are there in total?
75
A baker made 120 muffins. He packed them into boxes with 10 muffins each.
How many boxes did he use?
12
Alice had $60. She bought a bag for $35 and a notebook for $12.
How much money does she have left?
$13
A rectangle has a length of 12cm and a width of 8cm.
What is its perimeter?
40cm
A movie starts at 3:45PM and ends at 6:10PM.
How long is the movie?
2 Hours and 25 Minutes
Sally bought 3 shirts. Each shirt cost $18. He paid with a $100 bill.
How much change did he get?
$46
Ahmad made 66 cookies. He packed them into boxes with 6 muffins each.
How many boxes did he use?
11
Tyler had $90. He bought shoes for $40 and a hat for $14.
How much money does he have left?
Peter was doing a bake sale for school. A cookie cost $2 and a cake cost $6. He sold 28 cookies and 11 cakes.
How much money did he make?
$122
A baker used 3/4 cup of flour for one loaf of bread.
How many cups of flour will he need to bake 8 loaves of bread?
6 cups
Olivia ran 2.4km each day for 5 days.
How many km did she run in total?
12km
A store sells pencils in packs of 6 for $4.50.
What is the cost of one pencil?
$0.75
A water tank holds 250 liters.
If it leaks 5 liters every hour, how much water is left after 8 hours?
210 liters.
A farmer has 4 fields. Each field grows 325 wheat plants.
How many wheat plants are there in total?
1300 plants
A school library has 1200 books. 3/5 of them are fiction.
How many fiction books are there?
720
Jane reads 40 pages of a book every day for 6 days. The book has 280 pages.
How many pages does she have left?
40
A school ordered 7 boxes of pencils. Each box contains 144 pencils. The school wants to divide all the pencils equally among 12 classrooms.
How many pencils will each classroom receive?
84
Lena bought 3 large pizzas for a party. Each pizza was cut into 8 slices.
If 17 slices were eaten, how many slices were left, and how many full pizzas were still untouched?
0 full pizzas untouched, 7 slices left
A recipe for lemonade requires 2/3 cup of sugar. Katie wants to make 3 batches of the recipe.
How many cups of sugar will she need in total?
2 cups of sugar
Jay is building a rectangular garden that is 12 meters long and 8 meters wide.
What is the total length of fencing he needs to go all the way around the garden?
40 meters
There are 6 soccer leagues. Each league has 4 teams. Each team has 11 players.
How many soccer players are there in total?
264 players