A McDonald's restaurant sold 345 Big Macs on Monday and 287 Big Macs on Tuesday. How many Big Macs did they sell in total on Monday and Tuesday?
Mcdonalds sold 58 Big Macs
Sarah spent $8.50 on a Spicy Deluxe Sandwich combo. Her friend, Tom, spent $7.25 on an 8-count Chicken Nugget combo. If they paid with a $20 bill, how much change did they get back?
They will get 4.25 back
A Starbucks barista made 157 lattes in the morning and 124 cappuccinos in the afternoon. How many lattes and cappuccinos did they make in total?
They made 281 lattes.
Emma went to Target and bought 3 t-shirts that each cost $8.50. She also bought a new book for $12.99. How much did Emma spend in total at Target?
She spent 38.49
Crumbl baked 245 chocolate chip cookies in the morning and 188 sugar cookies in the afternoon. How many cookies did they bake in total?
They baked 433 cookies
McDonald's had 500 apple pies at the beginning of the day. By closing time, they had only 123 left. How many apple pies were sold that day?
A Chick-fil-A restaurant prepared 150 chicken biscuits for breakfast. They sold 12 dozen (1 dozen = 12) chicken biscuits. How many chicken biscuits were left over?
There were 6 left over.
Starbucks had 450 pastry items at the start of the day. By noon, 215 pastries had been sold. How many pastries were left?
215 pastries were left.
Target received a shipment of 300 new toys. They sold 120 of the toys during a weekend sale. The remaining toys were then divided equally among 6 different toy aisles. How many toys were placed in each aisle?
There were 30 toys in each aisle
A Crumbl store had 300 cookies in their display case at opening. By lunchtime, 137 cookies had been sold. How many cookies were left?
There were 163 cookies left.
A Happy Meal costs $4.75 If a family buys 5 Happy Meals, how much will it cost them in total?
It will cost them $23.75
A family goes to Chick-fil-A and orders 3 Chick-fil-A Chicken Sandwiches, each costing $4.79. They also get a large Waffle Fry for $3.19. What is the total cost of their order?
The cost is $17.56
A grande coffee at Starbucks costs $3.25. If a customer buys 3 grande coffees, how much will they cost in total?
It will cost $9.75
David bought a video game for $49.99 and a new controller for $27.50 at Target. He paid with two $50 bills. How much change did he get back?
He got 22.51 back
Each Crumbl cookie costs $4.75. If a customer buys 15 cookies, how much will it cost them in total?
It will cost them 71.25
A McDonald's employee needs to put 576 chicken nuggets into packages, with 9 nuggets in each package. How many packages will they be able to make?
They will be able to make 64 packages.
Chick-fil-A had 250 bags of ice at the beginning of the day. By lunchtime, they had used 80 bags. If the remaining ice was divided equally among 5 drink stations, how many bags of ice did each station receive?
A Starbucks employee needs to put 368 coffee beans into small sample bags, with 4 beans in each bag. How many sample bags can they make?
They can make 92 sample bags
A Target store had 5 racks of clearance clothes, with 40 items on each rack. If they sold 150 of these clearance items, how many clearance items are still left on the racks?
50 items are left.
A Crumbl employee needs to pack 648 mini cookies into boxes, with 4 mini cookies in each box. How many boxes can they fill?
They can fill 162 boxes.
McDonald's had a total of 120 chicken nuggets to divide equally among 15 Happy Meal boxes. If each Happy Meal box sold for $4.25, how much money did McDonald's make from these Happy Meals?
McDonalds made $34.
Chick-fil-A made 96 cookies for a party order. They packaged them into boxes, with 8 cookies in each box. If each box sold for $7.00, how much money did Chick-fil-A make from the cookie order?
They made $84.00
Sarah buys 2 tall lattes, and each latte costs $3.75. She also buys a slice of lemon loaf for $2.95. How much does Sarah spend in total?
She spends 10.45
Target has 168 boxes of cereal to put on shelves. Each shelf can hold 12 boxes. If each box of cereal sells for $3.50, how much money will Target make from selling all the cereal on 4 full shelves?
They will make $49
A customer at Crumbl bought 6 cookies, and each cookie cost $4.50. If they paid with a $30 bill, how much change did they receive?
They got $3 back