If the cost of 4 light bulbs is $12. What is the cost 3 light bulbs?
9 bulbs
5 boxes of chocolate weight 580g, calculate the weight of 1 box!
116g
1 Ice cream cost $3. How many ice cream can I buy with $33
11
Mary walks to school in 15 minutes, her school is 3 miles from home. How long would it take Mary to walk to Church at the same pace, if the church is 6 miles from her home?
30 minutes
A recipe requires for 4 eggs (one egg weighs 50 g). How many eggs would be needed, if a recipe required 600g of eggs?
12 eggs
6 boxes of cookies weigh 726g. Calculate the weight of 1 box?
121 g
5 boxes of chocolate cost $45 altogether, calculate the cost of 1
$9
State if following is proportion:
1/3 = 3/9
A proportion
Find the missing Proportion
2/4 = x/16
8
When Mark works from 8 hours. He is paid $20 How much money will he get if he works 12 hours?
$30
6 A box of cookies cost $42 altogether, calculate the cost of 1 box.
$7
If 1 box of chocolate cost $9, how many can you get with $117
13
State if the following is proportion:
2/8 = 9/10
Not Proportion
Find the missing Proportion
4/18 = x/9
2
At Susan's party she shared 4 boxes of cupcakes with 7 friends. How many boxes of cupcakes will she need to share among 21 friends?
21 boxes
6 boxes of cookies cost $42. How many boxes can be bought with $105
15
If 1 book cost $6. How many can I buy with $30.
5
10 books cost $10.30. Write an equation to show the cost of 2 books.
10/$10.30 = 2/x
Find the missing proportion
20/12 = 5/x
3
1 tablespoons of baking powder (weighs 12 grams). If you need 72 grams of baking power how many tablespoons is this?
6 tbs
4 pens cost $6.08. Find the cost of 13 pens.
$19.76
One bottle of Milk cost $7. How much would i pay for 4 bottles?
$28
Leah can pack 25 boxes in 2 hours. How many can she pack in 8 hours?
100 boxes
David cleans 6 windows in 60 minutes. How many minutes will it take him to clean 21 windows?
210 mins.
A wall is 100 ft, If you are paid 50 cents for each ft. you paint. How much money will you receive for painting only half of the wall?
$25