7TH
Grade
Math
7TH Grade Math
7th Grade Linear Equations
7TH Grade
100

It is exactly 90 degrees, What type of Angle?

What is a right angle?

100

It is greater than 90 degrees. What type of Angle

What is an obtuse angle?

100

(-4) * 4

-16

100

It is less than 90 degrees. What type of Angle

What is an acute angle?

100

Solve For X

X-4+10

14

100

What is 6/100 in decimal form? 

0.06

200

the area of a rectangle, length= 74  inches

width= 3  inches.


221 square inches (or inches squared)

200

Convert the following percent into its equivalent decimals and fractions.

17% 

.17    17/100

200

What is the area of a triangle with a base of 7 units and a height of 8 units?

 28

200

8y + 2 = 50

y=6

200

8-C=30, solve for C

C= -22

200

Woohooo your team got 200 points!

200 points

300

1.5 - 1/4

 1.25

300

Dennis bought shoes on sale for 25% discount. If the shoes were originally $200, how much did Dennis save?

$50

300

Find the measure of the missing angle.

141 degrees

300

If x=3, what is the value of 7x-19

2

300

2x-3=13

8

300

It is less than 90 degrees.

What is an acute angle?

400

The top number in a fraction.

What is the Numerator?

400

Simplify by combining like terms: 3x - 6 + (-2x) - 4

 x -10

400

Supplementary angles add up to how many degrees?

 180

400

Whoo hoo!!!!

Your team won 400 points

400

3x+5=14

X=3

400

At Tariq’s store, the cost of three bars of soap is $8.05$8.05. At Kayla’s store, the cost of nine bars of the same soap is $23.61$23.61. Compare prices by finding a pair of common values (same number of soap bars or same price). Round your answers to the nearest cent if necessary.

At Tariq’s store, 11 bar of soap costs $$2.682.68. At Kayla’s store, 11 bar of soap costs $$2.622.62. Kayla’s store has the better price.

or

At Tariq’s store, 2727 bars of soap cost $$72.4572.45. At Kayla’s store, 2727 bars of soap cost $$70.8370.83. Kayla’s store has the better price.

500

The bottom number in a fraction. 

What is a denominator?

500

 What is the volume of this rectangular prism?(1 square will count as one unit)

60 cubic units

500

49 degrees

500

48 degrees

500

2y−8=10

y=9

500

At Corey’s store, the cost of three bags of chips is $2.44$2.44. At Luis’ store, the cost of ten bags of the same chips is $8.63$8.63. Compare prices by finding a pair of common values (same number of bags of chips or same price). Round your answers to the nearest cent if necessary.

At Corey’s store, 11 bag of chips costs $$0.810.81. At Luis’ store, 11 bag of chips costs $$0.860.86. Corey’s store has the better price.

or

At Corey’s store, 3030 bags of chips cost $$24.4024.40. At Luis’ store, 3030 bags of chips cost $$25.8925.89. Corey’s store has the better price.