Ratio Concepts and Reasoning
Unit Rates and Association
Equivalent Ratios
Real World Problems
Independent and Dependent Variables
100

Robbie's fish tank has 7 goldfish, 2 red fish, and 5 white fish.

Which ratio represents the ratio of goldfish to white fish?

A.  1/7

B. 1/1

C. 7/5

C. 7/5

100

What is the unit rate of 288 miles in 4 hours?

A. 45 mph

B. 55 mph

C. 72 mph

C. 72 mph

100

Which is an equivalent ratio to 7 giraffes to 7 lions?

A. 3:1

B. 3:9

C. 1:3

D. 1:1

D. 1:1

100


The Chang family ate 12 cookies in 10 minutes. 

At this rate, how many minutes would it take the Chang family to eat 60 cookies?

A. 2 minutes

B. 20 minutes

C. 50 minutes

D. 72 minutes

C. 50 minutes

100

If g is the number of party guests and t is the number of tables, which equation represents the relationship shown in the table?

A. 6g=t
 

B. 6t=g
 

C. t/6=g
 

D. 6/t=g

B. 6t=g

200

Robbie's fish tank has 7 goldfish, 2 red fish, and 5 white fish.

Which ratio represents the ratio of red fish to total fish in tank? (Simply your ratio)

A.  1/7

B. 1/1

C. 7/5

A. 1/7

200

10.What is the equivalent unit rate when paying $12.00 for 3 packs of pencils?

A. $3.00 per pack of pencils

B. $4.00 per pack of pencils

C. $6.00 per pack of pencils

D. $12.00 per pack of pencils

B. $4.00 per pack of pencils

200

Which is an equivalent ratio to 12 monkeys to 4 tigers?

A. 3:1

B. 3:9

C. 1:3

D. 1:1

A. 3:1

200

Amira can assemble 6 art books in 3 minutes.

At this rate, how many art books can she assemble in 120 minutes?
___________  art books

240 art books

200

Charlotte drives 192 miles in 3 hours.

Which equation shows the number of miles, m, Charlotte can drive in h hours?

A. h = 64m

B. h = 192m

C. m = 64h

D. m = 192h

C. m = 64h

300

Robbie's fish tank has 7 goldfish, 2 red fish, and 5 white fish.

Which ratio represents the ratio of goldfish to all other fish in the tank?

A.  1/7

B. 1/1

C. 7/5

B. 1/1

300

What is the unit rate of 144 miles in 2 hours?

A. 45 mph

B. 55 mph

C. 72 mph

C. 72 mph

300

Which is an equivalent ratio to 3 elephants to 9 hippos?

A. 3:1

B. 1:3

C. 1:1

B. 1:3

300

Nikolas reads 3 books in 5 days which is a rate of approximately [      ] books per day.

A. 0.33

B. 0.60

C. 1.67


B. 0.60

300

Meredith can bike 12 miles in 2 hours and 24 miles in 4 hours.

Which equation shows the amount of miles, m, Meredith can bike per hour, h?

A. 12m = h

B. 12h = m

C. 6h = m

D. 6m = h

C. 6h = m

400

The ratio of boys to girls in Marla's math class is 5:7. Which statement must be true about Marla's math class?

A. Boys make up 5/7 of Marla's math class.
 

B. Girls make up 7/12 of Marla's math class.
 

C. There is a total of 12 students in Marla's math class.
 

D.There are 2 less boys than girls in Marla's math class.

B. Girls make up 7/12 of Marla's math class.

400

What is the unit rate of 275 miles in 5 hours?

A. 45 mph

B. 55 mph

C. 72 mph

B. 55 mph

400

Which ratio is equivalent to 4/9?

A. 48/108

B. 21/24

C. 20/12

A. 48/108

400

Nikolas reads 3 books in 5 days. At this rate, Nikolas can read approximately [    ] books in 20 days.

A. 7

B. 12

C. 30

B. 12

400

The table represents the number of beads it takes to create a 6-inch bracelet.

If the pattern continues, which expression can be used to find b, the number of beads it will take to make x bracelets?

A.  X+24

B.  24-X

C. 24X

C. 24X

500


A fish tank has 6 goldfish, 2 red fish, and 4 white fish.

Which is the ratio of goldfish to all other fish in the tank?

A. 1/6

B. 3/2

C. 1/1

C. 1/1

500

Jonah's kindergarten class has a 3:2 ratio of boys to girls.
 
If there are 12 boys in Jonah's class, how many girls are in his class?
___________  girls

8 girls

500

Stephanie has 24 pieces of fruit. She only has apples and oranges.

If the ratio of apples to oranges that Stephanie has is 3:5, how many apples does Stephanie have?

A. 3 apples

B. 5 apples

C. 9 apples

D. 15 apples

C. 9 apples

500

Rodger is 12 years old.
Sam is 9 years old.

Which is an equivalent ratio of the older sibling age to the younger sibling age?

A.  5:2

B.  4:3

C.  3:2

B.  4:3

500

Gary is buying bananas at the grocery store. The bananas cost $0.89 per pound.

What is the equation for the cost (y) of (x) pounds of bananas Gary buys?

A.   y=0.89+x

B.   y=0.89−x

C.   y=0.89÷x

D.   y=(0.89)x

D.   y=(0.89)x