Robbie's fish tank has 7 goldfish, 2 red fish, and 5 white fish.
Which ratio represents the ratio of goldfish to white fish?
A. 1/7
B. 1/1
C. 7/5
C. 7/5
What is the unit rate of 288 miles in 4 hours?
A. 45 mph
B. 55 mph
C. 72 mph
C. 72 mph
Which is an equivalent ratio to 7 giraffes to 7 lions?
A. 3:1
B. 3:9
C. 1:3
D. 1:1
D. 1:1
The Chang family ate 12 cookies in 10 minutes.
At this rate, how many minutes would it take the Chang family to eat 60 cookies?
A. 2 minutes
B. 20 minutes
C. 50 minutes
D. 72 minutes
C. 50 minutes
If g is the number of party guests and t is the number of tables, which equation represents the relationship shown in the table?
A. 6g=t
B. 6t=g
C. t/6=g
D. 6/t=g
B. 6t=g
Robbie's fish tank has 7 goldfish, 2 red fish, and 5 white fish.
Which ratio represents the ratio of red fish to total fish in tank? (Simply your ratio)
A. 1/7
B. 1/1
C. 7/5
A. 1/7
10.What is the equivalent unit rate when paying $12.00 for 3 packs of pencils?
A. $3.00 per pack of pencils
B. $4.00 per pack of pencils
C. $6.00 per pack of pencils
D. $12.00 per pack of pencils
B. $4.00 per pack of pencils
Which is an equivalent ratio to 12 monkeys to 4 tigers?
A. 3:1
B. 3:9
C. 1:3
D. 1:1
A. 3:1
Amira can assemble 6 art books in 3 minutes.
At this rate, how many art books can she assemble in 120 minutes?
___________ art books
240 art books
Charlotte drives 192 miles in 3 hours.
Which equation shows the number of miles, m, Charlotte can drive in h hours?
A. h = 64m
B. h = 192m
C. m = 64h
D. m = 192h
C. m = 64h
Robbie's fish tank has 7 goldfish, 2 red fish, and 5 white fish.
Which ratio represents the ratio of goldfish to all other fish in the tank?
A. 1/7
B. 1/1
C. 7/5
B. 1/1
What is the unit rate of 144 miles in 2 hours?
A. 45 mph
B. 55 mph
C. 72 mph
C. 72 mph
Which is an equivalent ratio to 3 elephants to 9 hippos?
A. 3:1
B. 1:3
C. 1:1
B. 1:3
Nikolas reads 3 books in 5 days which is a rate of approximately [ ] books per day.
A. 0.33
B. 0.60
C. 1.67
B. 0.60
Meredith can bike 12 miles in 2 hours and 24 miles in 4 hours.
Which equation shows the amount of miles, m, Meredith can bike per hour, h?
A. 12m = h
B. 12h = m
C. 6h = m
D. 6m = h
C. 6h = m
The ratio of boys to girls in Marla's math class is 5:7. Which statement must be true about Marla's math class?
A. Boys make up 5/7 of Marla's math class.
B. Girls make up 7/12 of Marla's math class.
C. There is a total of 12 students in Marla's math class.
D.There are 2 less boys than girls in Marla's math class.
B. Girls make up 7/12 of Marla's math class.
What is the unit rate of 275 miles in 5 hours?
A. 45 mph
B. 55 mph
C. 72 mph
B. 55 mph
Which ratio is equivalent to 4/9?
A. 48/108
B. 21/24
C. 20/12
A. 48/108
Nikolas reads 3 books in 5 days. At this rate, Nikolas can read approximately [ ] books in 20 days.
A. 7
B. 12
C. 30
B. 12
The table represents the number of beads it takes to create a 6-inch bracelet.
If the pattern continues, which expression can be used to find b, the number of beads it will take to make x bracelets?
A. X+24
B. 24-X
C. 24X
C. 24X
A fish tank has 6 goldfish, 2 red fish, and 4 white fish.
Which is the ratio of goldfish to all other fish in the tank?
A. 1/6
B. 3/2
C. 1/1
C. 1/1
Jonah's kindergarten class has a 3:2 ratio of boys to girls.
If there are 12 boys in Jonah's class, how many girls are in his class?
___________ girls
8 girls
Stephanie has 24 pieces of fruit. She only has apples and oranges.
If the ratio of apples to oranges that Stephanie has is 3:5, how many apples does Stephanie have?
A. 3 apples
B. 5 apples
C. 9 apples
D. 15 apples
C. 9 apples
Rodger is 12 years old.
Sam is 9 years old.
Which is an equivalent ratio of the older sibling age to the younger sibling age?
A. 5:2
B. 4:3
C. 3:2
B. 4:3
Gary is buying bananas at the grocery store. The bananas cost $0.89 per pound.
What is the equation for the cost (y) of (x) pounds of bananas Gary buys?
A. y=0.89+x
B. y=0.89−x
C. y=0.89÷x
D. y=(0.89)x
D. y=(0.89)x