greatest
largest
divide
split up
put into groups
Draw the coordinate plane with the quadrants labeled

Find the sum of 3/4 and 3/8 and simplify. Your answer can be a mixed fraction or an improper fraction.
1 1/8 or 9/8
How do you find unit price?
$ / amount
What are the two steps to find a percent of a number?
1. turn percent into decimal
2. multiply by whole number
What are keywords for LCM? Name at least 3
least
smallest
same time
Every ______
Find the distance
(3, -8)
(3, 15)
23 units
Bluey baked a big cake and wants to share it with her friends. She gives 1/9 of the cake to Bingo. If she had 30 slices of cake, how many slices did she give to Bingo?
3.33 slices
Bluey is buying packs of stickers. Each pack costs $18 and contains 6 stickers. What is the cost per sticker?
$3 per sticker
Turn to a decimal
5%
25%
125%
5% = 0.05
25% = 0.25
125% = 1.25
Two students are practicing different drills. One student completes a drill every 6 repetitions, and the other completes a drill every 8 repetitions. They start together. After how many repetitions will they complete a drill at the same time again?
24 repetitions
Find the distance
(2, 5)
(9, 5)
7
Bluey and Bingo are decorating cupcakes. Bluey uses 2/5 of a cup of frosting, and Bingo uses 3/10 of a cup of frosting. How much frosting did they use in total?
7/10 of a cup of frosting
Bluey is buying packs of crayons. Each pack costs $2.40 and contains 12 crayons.
Bingo is buying a different pack of crayons that cost $3.20 and has 18 crayons.
Who got the better deal and what is the difference in unit price?
Bingo / 0.02
What is 35% of 250?
87.5
A teacher has 18 red markers and 24 blue markers. She wants to make identical sets of markers so that each set has the same number of red markers and the same number of blue markers, with no markers left over. What is the largest number of identical sets she can make?
6 identical sets
Muffin is speeding through the highway and drives 450 miles in 3 hours. At this rate, how long will it take her to drive 960 miles?
6.4 hours
Find the difference of 7/9 and 2/3
1/9
Bluey is buying a pack of pencils for $4.50 that contains 15 pencils.
Bingo is buying a different pack of pencils for $5.40 that contains 18 pencils.
Who got the better deal, and by how much per pencil?
Bluey’s unit price: $4.50 ÷ 15 = $0.30 per pencil
Bingo’s unit price: $5.40 ÷ 18 = $0.30 per pencil
Answer: Both got the same deal; there is no difference per pencil.
What is 125% of 200?
250
What is the GCF of 5 and 7?
lcm is 35
Muffin is trying not to get any more speeding tickets and so she slows her driving to a rate of 250 miles for every 9 hours. At this rate, how many miles is she driving per hour?
Muffin is driving about 27.78 miles per hour.
|-3| |-5|
Which inequality symbol is correct?
< or >
< (less than)
Muffin is driving her new toy car. She travels 540 miles in 6 hours. What is her speed in miles per hour?
90 miles per hour
You have 125 marbles. 20% of them are Blue. How many of them are blue?
25 of them are blue