GCF and LCM
Ratios and Coordinate Plane
Rational Numbers
Unit Price / Unit Rate
Percents
100
What are the keywords for GCF? Name at least 3

greatest

largest

divide

split up 

put into groups

100

Draw the coordinate plane with the quadrants labeled


100

Find the sum of 3/4 and 3/8 and simplify. Your answer can be a mixed fraction or an improper fraction.

1 1/8 or 9/8

100

How do you find unit price?

$ / amount 

100

What are the two steps to find a percent of a number?

1. turn percent into decimal

2. multiply by whole number

200

What are keywords for LCM? Name at least 3

least

smallest

same time

Every ______

200

Find the distance 

(3, -8)

(3, 15)

23 units

200

Bluey baked a big cake and wants to share it with her friends. She gives 1/9 of the cake to Bingo. If she had 30 slices of cake, how many slices did she give to Bingo?

3.33 slices

200

Bluey is buying packs of stickers. Each pack costs $18 and contains 6 stickers. What is the cost per sticker?

$3 per sticker

200

Turn to a decimal 

5%

25%

125%

5% = 0.05

25% = 0.25

125% = 1.25

300

Two students are practicing different drills. One student completes a drill every 6 repetitions, and the other completes a drill every 8 repetitions. They start together. After how many repetitions will they complete a drill at the same time again?

24 repetitions


300

Find the distance

(2, 5)

(9, 5)

7

300

Bluey and Bingo are decorating cupcakes. Bluey uses 2/5 of a cup of frosting, and Bingo uses 3/10 of a cup of frosting. How much frosting did they use in total?

7/10 of a cup of frosting

300

Bluey is buying packs of crayons. Each pack costs $2.40 and contains 12 crayons. 

Bingo is buying a different pack of crayons that cost $3.20 and has 18 crayons. 

Who got the better deal and what is the difference in unit price?

Bingo / 0.02 

300

What is 35% of 250?

87.5

400

A teacher has 18 red markers and 24 blue markers. She wants to make identical sets of markers so that each set has the same number of red markers and the same number of blue markers, with no markers left over. What is the largest number of identical sets she can make?

6 identical sets

400

Muffin is speeding through the highway and drives 450 miles in 3 hours. At this rate, how long will it take her to drive 960 miles?


6.4 hours

400

Find the difference of 7/9 and 2/3

1/9

400

Bluey is buying a pack of pencils for $4.50 that contains 15 pencils.

Bingo is buying a different pack of pencils for $5.40 that contains 18 pencils.

Who got the better deal, and by how much per pencil?

 

Bluey’s unit price: $4.50 ÷ 15 = $0.30 per pencil
Bingo’s unit price: $5.40 ÷ 18 = $0.30 per pencil

Answer: Both got the same deal; there is no difference per pencil.

400

What is 125% of 200?

250

500

What is the GCF of 5 and 7?

1


lcm is 35

500

Muffin is trying not to get any more speeding tickets and so she slows her driving to a rate of 250 miles for every 9 hours. At this rate, how many miles is she driving per hour?

Muffin is driving about 27.78 miles per hour.

500

|-3|     |-5|


Which inequality symbol is correct?

< or >

< (less than)

500

Muffin is driving her new toy car. She travels 540 miles in 6 hours. What is her speed in miles per hour?

 

90 miles per hour

500

You have 125 marbles. 20% of them are Blue. How many of them are blue?

25 of them are blue