This is the ratio 5 out of 10 in simplest form.
1:2
This is the unit rate for driving 132 miles in 2 hours.
61 miles/hour
This is the unit price for 4 lbs of oranges costing $4.80.
Candy $$$
15 3.00
1 ???
Fill in the ???
5
25 is what percentage of 100?
25%
This is the ratio 4 out of 32 in simplest form.
1:8
This is the unit rate for running 100 m in 10 seconds.
10 meters/second
This is the unit price for 2 lbs of grapes costing $1.99 (rounded to the nearest cent).
$1.00 per pound
TABLE
10 X
3 12
40
5 is what percentage of 10?
50%
There are 6 male teachers and 15 total teachers. Write the ratio of male teachers to total teachers.
6:15
This is the unit rate for driving 210 miles in 3 hours.
70 miles/hour
This is the unit price for 2 lbs of turkey costing $6.98.
$3.49 per pound
TABLE
X 3
9 27
9
If 40% of a number is 56, what was the original number?
140
There are 7 teachers and 210 students. Write the ratio of teachers to students.
7:210 or 1:30
This is the unit rate for running 5 Km in 20 minutes.
.25 kilometers/minute
This is the unit price for 2.5 lbs of ketchup costing $5.00.
$2.00 per pound
TABLE
6 7
12 14
30 X
28
$35
A student has 12 sharpened pencils and 36 unsharpened pencils in her pencil pouch. What is the ratio of the number of sharpened pencils to the total number of pencils in her pouch?
36:48 or 3:4
This is the unit rate for driving 500 miles in 3.5 hours.
142.8 miles/hour
This is the unit price for 3.5 lbs of mixed nuts costing $9.99.
$2.85 per pound
TABLE
2 8
X 32
16 X
8 , 64
Marissa got an 85% on her math quiz. She had 34 questions correct. How many questions were on the quiz?
40 questions