Gudar
Djur och natur
Blandat
Blandat
Blandat
100

Vilka gudar finns det?

Mån, vind, sol, jakt och åskguden

100

Vilket djur har de flesta samerna?

Ren.

100

Samerna bor i några olika länder vilka?

Ryssland, Norge, Finland och Sverige

100

Vad heter de som samerna bode i?

Kåtor.

100

Är det sant att i den samiska religionen var människor heliga och hängde ihop med varandra?

Nej.

200

Vilka var de två viktigaste gudarna?

Sol guden och åsk guden.

200

Vad är seitar?

Seitar är speciella stenar, grenar och andra föremål.

200

Vad heter sången som dom sjunger?

Jojk

200

Vad heter stället som samerna bor i?

Sapmi.

200

Är det sant att den svenska staten bestämde då att samerna skulle kristnas och överge sina gamla religiösa riter?

Ja.

300

Är det sant att gudarna heter Sol, vind, mån, åsk och stjärn guden?

Nej.

300

Är det sant att naturen var helig och att människor, djur och natur hängde ihop?

Ja.

300

Vad är en nåjd trumma?

En nåjd trumma är en trumma som nåjden slår på. Om nåjden slår på trumman så kan nåjden få kontakt med de döda.

300

Vem var rika Maja?

Det berättas om Rika Maja som kunde tala med åskan. En varm sommardag började det brinna och då tog Rika Maja en nåjdtrumma som hon slog på. Då plötsligt började det regna och åska. Elden släcktes.

300

Varför offrade samerna?

Dom offrade för att renarna skulle ha det bra. Och dom offrade för fiskelyckan. Och dom offrade för att övervinna sjukdomar.

400

Nämn en av uppgifterna som sol guden har.

Solen, Biejvve, var en central gudinna, som gav alla varelser liv. Hon gav ljus, värme och växtlighet. Till solen offrades en vit ren.

400

Är det sant att det var viktigt att hålla sig väl med naturens själar och likaväl som med människor i ens omgivning.

Ja.

400

Vad är en nåjd?

En nåjd är som en spåman, läkare och den som offrar till gudarna.

400

Är det sant att en nåjd visste hur man tog kontakt med de döda?

Ja.

400

Är det sant att idag har samerna inte än erkänts som urfolk och är en nationell minoritet i Sverige utan rättigheter?

Nej.

500

Nämn en av uppgifterna som åskguden har.

Åskan, Horagalles eller Dierpmis gav regn, som gjorde att marken grönskade och med sin pilbåge, regnbågen, fördrev han onda andar och troll. Åskan kunde också vara ond och rasande och farlig för människor och djur. Han tillbads för att inte orsaka skogsbrand eller skada människorna eller renarna.

500

Man behövde vara tyst när man fiskade varför?

Man behövde vara tyst för att det fanns andar i vattnet och dom fick man inte störa.

500

Nåjden hade två saker till hjälp vilka?

Nåjdtrumma och jojk.

500

Är det sant att gudarna hade kopplingar till naturen. Solguden och åskguden var extra noga att man uppmärksammade? 

Ja.

500

Är det sant att senare under tiden då norden kristnades förändrades nåjdens uppgifter och sågs mer som en helare, som kunde bota människor?

Ja.