You are buying an xbox that costs $375. The store lets you make a down payment. You can pay the remaining cost in four equal monthly payments with no interest charged. You make a down payment of $175. Write the equation that can be used to find the amount of each monthly payment.
What is 175 + 4p = 375?
You are at Granddads rock climbing and descending a bluff at a rate of about 9 feet per minute. The bluff is about 360 feet high. Write the equation for finding how long until you are at a height of 234 feet.
What is 360 - 9m = 234?
The length of a rectangle is 3 meters more than twice its width. The perimeter of the rectangle is 48 meters. Write an equation for the perimeter of the rectangle if the width is w.
What is (w) + (3 + 2w) + (w) + (3 + 2w) = 48?
Write an equation for the area of a rectangle whose length is (x + 5) inches, whose width is 3 inches, and whose area is 45 square inches.
What is 3(x + 5) = 45?
At The Pearl, it costs $2.25 per ice cream. You can buy an ice cream maker for $50 and buy ingredients at a cost of $1 per ice cream. Write an equation to find how many ice creams would have to be made for the cost of The Pear to equal the cost of the ice cream made at home.
What is 2.25s = 50 + 1s?