Identify an equivalent fraction for 4/8.
1/2
2/4
8/16
12/24
Convert 1/2 to a decimal
0.50
Use your calculator to solve 5.67 + 3.54
9.21
Gemma got 23 marks on her test out of 30. What was her result as a percent?
CE: 30 = Total marks; 23 = Result; % = ?
RR: Results/Total x 100
WO: 23/30 x 100
AU: = 76.67%
JU: Gemma got 76.67% on her test.
Jay Jay's is having a sale on t-shirts. The sale involves 20% off the original price of $35. What is the new price of the t-shirt?
CE: Original price = $35; % off = 20%
RR: 20% of 35
WO: 20/100 = 0.20
0.20 x 35
= $7 off
New cost of shirt = $35 - $7
AU: = $28
JU: The new price of the t-shirt is $28.
Identify an equivalent fraction for 12/15
4/5
24/30
36/45
Convert 25% to a decimal
0.25
Use your calculator to solve 8.69 +1.30
9.99
At Aunt Thelma's wedding there are 2/5 pieces of pie left. Cousin Sheldon then eats 2/5 pieces. What fraction of the pie is left?
CE: 2/5 pie left; 2/5 pie eaten; left over = ?
RR: Subtraction; Fractions
WO: 2/5 + 2/5
= 4/5
Left over pie =5/5 - 4/5
AU: =1/5
JU: There is 1/5 of the pie left.
Steve got 16% off the new saddle he purchased. If it originally cost $350 what was the new amount?
CE: 16% off; Original price = $350; New price = ?
RR: Multiplication
WO: 16/100 = 0.16
0.16 x 350 = $56 off
New price of saddle = $350 - $56
AU: = $294
JU: Steve paid $294 for his new saddle.
Calculate 3/8 divided by 2/3
3/8 x 3/2
= 3x3/8x2
= 9/16
Convert 1/4 to a decimal
25%
Use your calculator to solve 9.8 x 3.5
34.3
Sarah swims 5/7 of a km and Peter swims 1/7 of a km. What is the combined distance they swam?
CE: Sarah = 5/7; Peter = 1/7; Combine distance = ?
RR: Addition
WO: 5/7 + 1/7
= 5+1/7
AU: = 6/7km
JU: The combined distance is 6/7km
Calculate 34% of 200
34/100 = 0.34
0.34 x 200
= 68
Calculate 1/5 x 2/3
1x2/5x3
=2/15
Convert 75% to a decimal
0.75
Use your calculator to solve 2.5 - 1.2
1.3
Jerry and Springer are climbing Mt. Glorious. Jerry has climbed 1/5 of the way and Springer has climbed 2/3 of the way. How much further do they have to go?
CE: Jerry = 1/5; Springer = 2/3; How much further = ?
RR: Addition; Subtraction
WO: 1/5 + 2/3
= 1 x 3/5 x 3 + 2 x 5/3 x 5
= 3/15 + 10/15
= 3 + 10/15
= 13/15 travelled so far.
How much left? 15/15 - 13/15
= 15-13/15
AU: = 2/15 left to travel.
JU: Jerry and Springer have 2/15 left to climb.
Odette made a claim that 28% of her pet chickens were male. She had 145. How many chickens would be female if her claim was accurate?
CE: 28% male; Total chickens = 145; Female = ?
RR: Multiplication; Subtraction
WO: 28/100 = 0.28
0.28 x 145 = 40.6 => 40 male
Number of females = 145 - 40 males
AU: = 105
JU: Odette has 105 female chickens.
Calculate 3/7 - 1/7
3-1/7
= 2/7
Convert 0.80 to a percentage
80%
Use your calculator to solve 15.5 divided by 5
3.1
Adele ate 7/12 of her lollyjar. How much does she have left?
5/12
Calculate 101% of $550
101/100 = 1.01
1.01 x 550
= $555.50