Show:
Questions
Responses
Print
Let's Take a Trip
Fill My Fridge
At the Pump
Buying in Bulk
Potpourri
100
Mrs. K and her family are taking a trip to Pennsylvania over the summer. If she travels 300 miles in 6 hours, how many miles is that per hour?
What is 50 miles per hour?
100
At the store beef jerky was $73.70 for 5 pounds. How much would it cost for 1 pound?
What is $14.70 per pound?
100
You are interested in buying a new car and the salesman says that it gets 300 miles with a full tank of 12 gallons, how much is that per gallon?
What is 25 miles per gallon?
100
BJ's is running a sale on toilet paper. If you buy 26 rolls, it will cost you $17.95. What is the cost per roll?
What is $0.69 per roll?
100
A pencil company used 60 grams of rubber to make 10 pencils, what is the rate of grams per pencil?
What is 6 grams per pencil?
200
Mrs. Boutin is planning a road trip to California. If she travels 440 miles in 6 hours, how far is that per hour?
What is 73 miles per hour?
200
If Market Basket is selling 4 pound packages of ground beef for $11.96, how much is that per pound?
What is $2.99 per pound?
200
If you spend $40 filling up your tank and you have a 13 gallon tank, how much is that per gallon?
What is $3.08 per gallon?
200
Sugar costs $6.99 for a 5 pound bag at Sam's Club. What is the unit price per pound?
What is $1.40 per pound?
200
It took a pet store 12 weeks to sell 60 cats. What is the rate sold per week?
What is 5 cats per week?
300
If you wanted to plan a day trip to Rhode Island and you planned to travel 250 miles in about 4 hours, how far would you be traveling per hour?
What is 62.5 miles per hour?
300
Hannfords is running a sale on bananas. If you buy 3 pounds, it will cost $1.38. How much is that per pound?
What is $0.46 per pound?
300
Your new gas guzzler gets you to work (25 miles) on 2 gallons of gas. How much is that per gallon?
What is 12.5 miles per gallon?
300
Walmart has a deal on socks. 12 pairs socks is on sale for $8.99. How much is that per pair of socks?
What is $0.75 per pair?
300
A computer programmer worked for 14 hours and earned $255. How much is that per hour?
What is $18.21 per hour?
400
If you were driving up the coast of Maine to go fishing and you planned to travel 183 miles in about 3 hours, how far would you be traveling per hour?
What is 61 miles per hour?
400
7-11 is selling 6 packs of coke for $2.50. How is that per can?
What is $0.42 per can?
400
If you just spend $35.75 to fill up your 12 gallon tank, what is the cost of gas per gallon?
What is $2.98 per gallon?
400
Game Stop is having an end of the year blow out on video games. They are running a special of $100 for 6 new games. How much is that per game?
What is $16.67 per game?
400
Mark spent 8 days collecting cans and he managed to collect 6 pounds. How many pounds did he collect per day?
What is 0.75 pounds per day?
500
If you were averaging 75 miles per hour, how long would it take you to travel 825 miles?
What is 11 hours per 825 miles?
500
The deli at Shaws is selling roasted turkey for $4.99 per pound. How much would it be if you bought 4 pounds?
What is $19.96 per 4 pounds?
500
If you are paying $2.13 per gallon of gas and you want to fill up your 14 gallon tank, how much would the total cost be?
What is $29.82 per tank?
500
If the cost per ounce of gold is $1250.00, how much would you spend on a ring weighing 3 ounces?
What is $3750 per 3 ounces?
500
If Tucker can eat 1.5 pounds of dog food per day, how much would he eat in 6 days?
What is 9 pounds per 6 days?