Keep Calm It's Math
Recipes
Sales
Coupons
Random Math
100

math or mathematics is the study of what?

Numbers and how they relate to real world problems

100

If we are doubling a recipe we have to what to the ingredients? 

Multiply by 2 

100

The weekly sales  Kroger add says celery is 1.09 everyday is this really a sale? 

No 

100

The coupon states save $.50 ( fifty cents) on 2 (two) boxes of cereal but you only want 1 (one) box can you still use the coupon? 

Bonus: Why 

No 

The coupon state it must be 2 

100

If we are doubling a recipe will we need to double the cook time? 

either answer could be correct depending on what your recipe is and how much you are cooking. Usually if you are cooking per pound the cook time will be longer to ensure the food is properly cooked.  

200

A number can always be replaced by what?

A letter 

200

If we half a recipe we have to do what to the ingredents?

Divide by 2 

200

Corn is 4 (four) a $1.00 this week and are regularly 4 (four) for $1.95. How much are you saving with the sale? 

95 cents 

200

Where can you find coupons?

On store apps or in the news paper or in flyers or mailed directly to your home 

200

If we are quadrupling a recipe and the oven temperature is 350 degrees Fahrenheit on the standard recipe will we increase the oven temperature? 

no we will not increase the oven temperature because we will burn the food. 

300

What are the 4 (four) basic units of math?

Addition, Subtraction, Multiplication, and Division 

300

If I am doubling a recipe that calls for 1/2 (.50) a cup of water how much will I need in total? 

1 cup

300

JIF 12 oz jars of peanut butter are on sale this week for $3.49 but the store brand is $2.79. Which is the better deal? 

The store brand because it is $2.79 

300

Ousman has a coupon for 1.00 off Sugar Dale hot dogs. Regular price is $3.99 making his cost what?

$2.99 for a pack of hot dogs

300

Math helps us to be able to do what? 

Solve problems

critically think 


400

Math is its own what?

Language 

400

If my recipe calls for 2 eggs and I need to cut my recipe in half how many eggs will I need?

1 egg 

400

True or False the generic brand or store brand is sometime a name brand product in different packaging? 

True 

400

Do coupons have an expiration date 

Yes they do usually from the manufacture 

400

You all are so awesome and smart 

You are going to ace this test!

500

Music is made up of what?

Math 

500

What does Tbsp stand for

Bonus: tsp

Tablespoon

teaspoon 

500

Critical Thinking Question

If Zavion is going grocery shopping at Kroger's. All the items he needs are on sale at Kroger except for 1, which is on sale at Publix. However Publix is all the way across town. Should he just buy the item at Kroger or  go to Publix for the 1 sale item? 

Tell me why or why not 

500

If Leslie's cost after using a coupon for a box of cookies is $2.49 but the store brand is $2.29 Which is the better deal? 

Bonus: Do coupons always save us the most money? 

Store Brand 

No sometimes even with a coupon the store brand is still cheaper

500

If x is equal to 0

(x= 0)

what number is X 

0