Ratios, Rates and Unit Rates
Miscellaneous
Percents
Factors and Multiples
Miscellaneous II
Word Problems
Word Problems II
100

What are 3 ways to write a ratio?

fraction

to 

:

100
The first number in the ordered pair 

What is x?

100

20% of 150 is what number?

What is 30

100

What is the LCM of 14 and 21

What is 42

100

T or F

42 is divisible by 3.

What is true? 

100

The distance from zero on a number line

What is the absolute value?

100

If Anthony is trying to organize her class of 20 students into rows for the class photo and each row is to have an equal number of students. Possible arrangements include...

What is 

10 rows of 2

4 rows of 5

5 rows of 4

1 row of 20 

200

Jordyn purchased 6 large pizzas for $96. What is the unit price per pizza?

What is $16?
200

 All whole numbers, their opposites and zero.

What are integers?

200

45 is what percent of 60

What is 75%

200

What is the GCF of 32 and 48

What is 16

200

The multiplicative inverse of a number, with fractions, the numerator and denominator are switched.

What is a reciprocal?

200

The temperature is -7 degrees at sunrise. By noon the temperature had risen 17 degrees. what is the temperature at noon?

What is 10 degrees?

200

6th graders make up 30% of the school's population. If there are 700 students in total, how many are 6th graders?

What is 210?

300

How can I find equivalent ratios? 

Multiply or Divide by the same number

Cross Multiply

300

The vertical axis on the coordinate plane

What is the y axis?

300

35% of what number is 35?

 What is 100

300

The tenth multiple of 9 is _______. 

What is 90?

300

You buy 3 pizzas for $27

What is the unit rate

$9 for every one pizza

300

 The following words represent what type of integer:

Debit

Loss

Below

What is a negative number?

300

A container at a juicing plant holds 6 2/3 tons of oranges.  The plant can juice 1 1/2 tons of oranges each day.  At this rate how long will it take to empty the container?

What is 4 4/9 days or 5 days

400

There are 17 girls and 15 boys in a class. What is the ratio of girls to total number of students in the class?

17:32, 17 to 32, 17/32

400

What is 125/1000 in simplest form?

What is 1/8

400

32% of 25 is what number?

What is 8

400

At a concert, every 15th guest receives a free hat and every 40 guest gets a free t-shirt.  Which customer will be the first to receive a free hat and a free t-shirt?

The 120th customer

400

Seth had a 1.5 liter bottle of water.  He drank some. There was 0.895 liters remaining when his sister Janet came to get a snack. How much did Seth drink?

What is 0.605 liters?

400

How do you rewrite subtraction as addition?

What is KCO/KCC?

Keep-the first number

Change- change subtraction to addition

Opposite- take the opposite of the number being subtracted

400

Amanda has a board that is 7 feet long. How many 1/4 foot sections can she cut from the board?

What is 28?

500

A florist uses 5 red roses for every 2 white roses in her bouquets.

If the florist uses 10 red roses in a bouquet, how many white roses does she use?

4 white roses

500

The ordered pair ( -3,12) is located in quadrant...

What is quadrant II?

500

29 is what percent of 20

What is 145

500

Every fourth week a company has paper delivered. Every sixth week the company has water jugs delivered.  If both paper and water were delivered this week, how many weeks will it be until both deliveries happen again in the same week?

What is 12 weeks

500

Numbers that are the same distance from zero but in different directions

What are opposite numbers?


500

An airplane leaves the airport and flies 890 kilometers north and then 512 kilometers south. What is the airplane's final position relative to the airport?

What is 378 north?

500

A case of Coca- Cola contains 24 cans and costs $8.98.

What is the unit rate?

$0.37 for 1 can

600

Find two ratios that are equivalent to

3 to 4

6 to 8, 9 to 12, 12 to 16, etc.

600

The four spaces of the coordinate plane created when the x axis and y axis intersect at the origin.

What are quadrants?

600

You buy a stereo that costs $160.  It goes on sale for 25% off.  How much do you pay for the stereo before tax?

What is $120

600
Find the greatest common factor (GCF) of 16, 18 and 30

What is 2?

600

There are 15 students that play flute in the band, 27 students that play clarinet and 12 students that play the violin.  How many separate groups can be formed with the same number of flute, clarinet and violin players?

What is 3

600

New Orleans has an altitude of -6 1/2 feet and Miami has an altitude of 6 3/5 feet.  Which city is closest to sea level?

What is New Orleans?

600

Jasmine wants to build a 2 5/6 meters long garden path paved with square stones that measure 1/4 meter.  There will be no spaces between the stones.

How many stones are needed for the path?

What is 12

 11 1/3 or 11.3 is the calculation so you must have 12 stones

700

In gym class, the 6th graders walk 2 laps for every 3 laps they run. If the students run 12 laps, how many laps will they walk? 

They will walk 8 laps. 

700

Put the following numbers in order from least to greatest.

(12,-2, 10, 1, -5,11)

What is : 

-5, -2, 1, 10, 11, 12

700

In a recent poll of 2000 households, 29% had pets. How many households did not have pets

What is 1420?

700

Every 10 years the alumni have a reunion. Every 2 years the alumni host a charity soccer game. How often do the reunion and the and soccer game fall in the same year?

What is once every 10 years?

700

Your download speed is 3 megabytes every 4 seconds.

How many megabytes can you down load in 1 minute?

What is 45

700

What is the relationship between addition and subtraction? when working with negative integers?

What is adding a negative number is the same as subtracting its opposite.

700

Janie is at a gas station and has $53.25.  She wants to buy a sandwich that costs 7.68, a drink that cost $0.97 and 10 gallons of gas for her car.

What is the highest price per gallon that she can afford to pay for gas?  

What is $4.46 per gallon