Word Problems 1
Word Problems 2
Word Problems 3
100

Mrs. Thomas is throwing a class party. She plans to serve pizza and wants each of the 32 students to have 3 slices. Each pizza has 8 slices. How many pizzas should she order to make sure everyone gets enough?

12 Pizzas 

100

Marisol volunteered to bring juice boxes for the soccer team. She bought 4 packs of juice boxes, and each pack has 6 boxes. Before the game, she gave 12 juice boxes to another team that forgot their drinks. How many juice boxes does she still have?

12 Juice Boxes 

100

Lena went to the school book fair and picked out 3 exciting novels that cost $8 each and 3 posters that were $5 each. She had a $10 gift card from a reading contest. After using her gift card, how much did she pay out of pocket for her items?

$29

250

Alyssa is making special gift bags for her friends. She bought 8 rolls of ribbon, and each roll contains 10 feet. After decorating all the bags, she had used up 64 feet of ribbon. How many feet of ribbon does she have left?

16 Feet

250

Coach Rivera wants to make sure the team has enough water for practice. He bought 7 packs of bottled water, and each pack contains 6 bottles. If the team only needs 36 bottles for practice, how many extra bottles does Coach have?

6 Bottles

250

A family is going to a concert and buys 6 tickets. Each ticket costs $18. At checkout, they pay with two fifty dollar bills and one twenty dollar bill. How much change does the family receive from the cashier?

$12

400

Jaden runs a dog walking business before and after school. Each morning, he walks 4 dogs and earns $5 for each one. In the evening, he walks 6 different dogs and earns $7 for each. If he does this 5 days a week, how much money does Jaden earn in a full week?

$310

400

Ms. Lopez is buying school supplies for 6 students. Each student needs 5 notebooks. Notebooks are sold in packs of 5 for $10. What is the total price of all the notebooks?

$60

400

Ava ran a lemonade stand over the weekend. She sold lemonade for $2 per cup. On Saturday, she sold 18 cups, and on Sunday, she sold 22 cups. She spent $10 on lemons, sugar, and cups. How much profit did Ava make after covering her expenses?

$70