Repeated Addition
Skip Counting
Modeling
Word Problems
Word Problems
100

Solve

2 + 2 + 2 + 2

What is 8?

100

Count by 2s to solve

2 x 12

What is 24?

100
3 x 3

What is 9?

100

Eliaz made 8 bouquets. He put 1 rose in each bouquet. What is the total number of roses that Eliaz used to make all the bouquets?

What is 8 roses?

100

Each book costs $3. How much do 4 books cost?

What is $12?

200

Solve

1 + 1 + 1 + 1 + 1

What is 5?

200

Count by 5s to solve

5 x 3

What is 15?

200

4 x 4

What is 16?

200

Joseph has 8 flowers to plant in each row of a garden. He has not planted any rows of the garden yet. How many flowers has he planted?

What is 0 flowers?

200

Tyler's dog, Ladybug, has had 2 litters of puppies. There were 6 puppies in each litter. How many puppies has Tyler's do had?

What is 12 puppies?

300

Solve

8 + 8 + 8

What is 24?

300

Skip count by 10s to solve

7 x 10

What is 70?

300

5 x 5 

What is 25?

300

Jason bought 4 packs of stickers. Each pack of stickers contains 6 stickers. How many stickers did Jason buy?

What is 24 stickers?

300

There are 4 pop-its in each box. Sharif bought 7 boxes of pop-its. How many pop-its did Sharif buy?

What is 28 pop-its?

400

Solve

5 + 5 +5 + 5 + 5 + 5

What is 30?

400

Skip count by 5s to solve

4 x 5

What is 20?

400

6 x 6

What is 36?

400

Each pitcher holds 4 quarts of lemonade. How many quarts of lemonade do 10 pitchers hold?

What is 10 quarts?

400

There are 8 juice boxes in each pack. Charles brought 3 packs of juice boxes to the picnic. How many juice boxes did Charles bring to the picnic?

What is 24 juice boxes?

500

Solve

9 + 9 + 9 + 9

What is 36?

500

Skip count by 2s to solve

2 x 7

What is 14?

500

7 x 7

What is 49?

500

There are 5 tables at McDonald's. Each table seats 4 people. How many people in all can sit at McDonald's?

What is 20 people?

500

DOUBLE JEOPARDY

Miss Stone and Mrs. Kamay are buying food for Fun Friday. They need 3 packs of hot dogs, 4 packs of buns, and 2 bags of chips. 1 pack of hot dogs costs $5. 1 pack of buns costs $3. 1 bag of chips costs $4. How much money will they spend in all?

What is $35?