300 X 5
1,500
100 X 20
2000
120 / 30
4
What is the answer to a multiplication problem?
Product
The class is selling candy bars for a fundraiser. There are 25 students in the class. If they each sell 12 candy bars, how many will they sell in all?
300 candy bars
211 X 4
844
300 X 40
12,000
1500 / 50
30
What is the answer to a division problem?
quotient
If the students sell 427 candy bars, and make 3 dollars for each candy bar, how much money will they make in all?
$1281
402 X 9
3618
510 X 25
12,750
425 / 5
85
What is the number that is being divided
dividend
The cost to rent a lodge is $975. If 65 people all pay the same amount, how much does each person pay?
$15
782 X 3
2346
652 X 13
8476
317 / 4
79 r 1
If you are estimating the answer to a division problem, you can use _____________ to make it easier
compatible numbers
The cost of renting a bus is $1344. How much will each person pay if 32 people ride the bus and split the cost equally?
$42
958 X 7
6706
984 X 56
55,104
1346 / 6
224 r 2
What is the number by which the dividend is being divided?
divisor
Jessie made 312 muffins. She puts 24 muffins in each bag. If she sells each bag for $6, how much money will she make?
$78