Jadyn bought 12 bags of candies. Each bag cost $3. How much did Jadyn spend altogether?
What is $36
15 divided by____ = 3. Write a multiplication equation that could help you solve this problem.
What is 3 x 5 = 15 or 5 x 3 = 15
Ms. Banks divides 18 balls evenly among 3 bags. For class, she takes 2 basketballs from each bag. How many basketballs are left in one of the bags?
What are 4 basketballs?
32 divided by 4=
What is 8
Kameron spent $36 buying school supplies at the student store for his 4 best friends. How much money did Kameron spend on each friend?
What is $9
32 divided by ____= 4. Write a multiplication equation that could help you solve this problem.
What is 4 x 8 = 32 or 8 x 4 = 32
Melissa owns 4 sets of jewelry. Each set contains 2 earrings, 1 necklace, 1 bracelet, and 1 ring. How many pieces of jewelry does Melissa have altogehter?
What is 20 pieces of jewelry?
4 x 7 =
What is 28
24 divided by 3 =
What is 8
Kylie has a bushel of 48 apples she bought at Costco. She puts an equal number of apples into 4 bags. How many apples are in each bag?
What is 12 apples
7 x 4 =____. Write a division equation that goes with this problem.
What is 28 divided by 4 = 7 or What is 28 divided by 7 = 4
What is 18 scoops?
3 x 8 =
What is 24
44 divided by 4 =
What is 11
Joshua saw 24 dog legs at the park. Each dog had 4 legs. How many dogs did Joshua see at the park?
What is 6 dogs
____ divided by 3 = 8. Write a multiplication equation that helps you solve this problem.
What is 3 x 8 = 24 or 8 x 3 = 24
It costs $40 for 4 friends to ride go-carts for 1 hour. How much does it cost 1 person to ride for 2 hours?
What is $20?
3 x 6 =
What is 18
27 divided by 3 =
What is 9
Students read 3 chapters a day for one week. How many chapters did each student read in all?
What is 21 chapters
Write the entire fact family for the following numbers: 4, 20, 5
What are 4 x 5 = 20, 5 x 4 = 20, 20 divided by 4 = 5 and 20 divided by 5 = 4
What is 21 stickers?