Arrays
Word Problems
Equations
Fact Families
Model the equation
100
Draw an array that represents: 3x5=
. . . . . . . . . . . . . . .
100
Zion buy 3 new pencils each day for 6 days. How many pencils does Zion have? Solve and write the equation that represents your answer.
18 pencils
100
What equation matches this expression: 9+9+9+9=
4x9=36
100
Write the other equations that belong in this fact family. 3x5=15
5x3=15 15÷3=5 15÷5=3
100
Draw a model that represents 48÷6=
.....
200
How many rows are in the array: 7x10
7 rows
200
Jailah has 30 gummy worms. She gives an equal amount of gummy worms to her 6 friends. How many gummy worms does each friend have? Solve and write the equation that represents your answer.
5 gummy worms
200
What equation makes this expression: 45-9-9-9-9-9
45 ÷ 9=5
200
Write the other equations that match this fact family 60÷6=
60÷10=6 10x6=60 6x10=60
200
Draw a model that represents 3x7=
....
300
Write the equation that matches this array: . . . .
4x1=4
300
Andre buys 4 packs of gum. Each pack holds 5 pieces of gum. How much gum does Andre have? Show two strategies that could represent this equation.
Number line Equal groups Array Repetitive addition
300
Number line
....
300
I know 9x4=36. Show different factors that also equal 36.
6x6 18x2
300
Maya has 25 kit kats. She gave 5 to each of her friends. How many friends received candy.
5 friends
400
Draw an array to solve the equation: 36 ÷ 6 =
6
400
Diamond has $54. She buys some tubs of cookies and cream ice cream which cost $6 each. How many tubs of ice cream did Diamond get? Solve and write the equation that represents your answer.
9 tubs
400
Write the expression that matches this equation: 10x6=
6+6+6+6+6+6+6+6+6+6=60
400
Draw two arrays that show the same product but with different factors. Product: 12
Answers vary Example: 3x4 and 6x2
400
Henry uses $33 at the book fair. Each item cost $11. How many items did he buy?
3 items
500
Draw an array to solve this equation: 35 ÷ 7=
5
500
Takis- $4 Cheese balls - $6 Lays- $3 Jailen has $20. He bought 3 bags of Takis and 2 bags of Lays. Does he have enough money to buy a bag of Cheese balls?
No, Jailen does not have enough money because the takis and lays together cost $18. Jailen only has $2 dollars left and a bag of cheese balls cost $3.
500
Write the expression that matches this equation: 20÷4=
20-4-4-4-4-4=
500
Draw two arrays that show the same product but with different factors.
answer varies
500
Jeremiah has 5 sling shots. He shoots 7 rocks out of each sling shot. How many rocks did he sling out.
35 rocks