A
B
C
10

10 pens cost Php50. How much would 11 pens cost?

Php55

10

The ratio of bananas to melons is 30:1 If there are 300 bananas, how many melons are there?

10 melons.

10

If 1 person takes 8 days to pick the apples from a tree, how many days will it take 8 people to do the same job?

1 day

20

24 loaves of bread cost $48. How much does 10 loaves cost?

$20

20

If 10 people take 10 days to pick the apples from a tree, how many days will it take 4 people to do the same job?

25 days

20

60 students are in grade 1, but only 30 students are in kindergarten. What is the ratio of grade 1 students to kindergarten students?

2:1

30

If 6 people take 8 days to finish their miniature project, how many days will it take 3 people to do the same job?

16 days

30

The ratio of berries to oranges is 10:1. If there are 25 oranges, how many berries are there?

250 berries

30

The ratio of tomatoes to red apples is 2:5. If there are 20 tomatoes, how many red apples are there?

50 red apples

40

13 candy bars weigh 26 ounces. What is the weight of 35 candy bars?

70 ounces

40

The ratio of students with blond hair to students with brown or black hair is 1:2. If there are 212 students with brown or black hair, how many students have blond hair?

106 students have blond hair.

40

The ratio of potatoes to turnips is 1:1. If there are 473 potatoes, how many turnips are there?

473 turnips

50

If 6 people take 2 days to pick the apples from a tree, how many days will it take 5 people to do the same job?

2.4 days

50

The ratio of pears to green apples is 1:3. If there are 150 green apples, how many pears are there?

50 pears.

50

A machine can produce 6 yards of fabric in 2 minutes. How much fabric can the machine produce in 1 hour?

180 yards