5 x 9
45
81 divided by 9 =
9
Mrs. Durrant bought packages of 24 cups and put 3 pieces of candy in each cup. How many packages did she buy?
Is this Multiplication or Division?
8 packages
Division
7x___=63
9
100 + 200 =
300
7 x 7
49
36 divided by 3 =
12
Mrs. VanNatter sold 9 cups of lemonade for $2 a cup. How much money did she make?
Is this Multiplication or Division?
$18
Multiplication
___÷ 5 =3
475 + 350 =
825
8 x 4
32
60 divided by 6=
10
Mrs. Oglesby worked for 12 days and worked a total of 144 hours. How many hours did she work each day?
Is this Multiplication or Division?
12 hours
Division
8 x ___ = 32
4
595 + 261 =
856
9 x 6
54
48 divided by 4 =
12
There are 20 kids in our class. How many groups of 5 could we make?
Is this Multiplication or Division?
4
Division
___÷ 6=6
36
735 + 287 =
1,022
11x11
121
24 divided by 8
Mrs. Prentice baked12 cupcakes and each cupcake was $3. How much money did she make if she sold them all?
Is this Multiplication or Division?
$36
Multiplication
8x___= 80
10
985 + 642 =
1,627