What is The answer to 3 x 0.8
3 x 0.8 = 2.4
What is 4.41 ÷ 4.2
4.41 ÷ 4.2 = 1.05
Tessa is training for her schools running competition. Today, Tessa wants to run along a 1.55-mile loop trail in a park. If Tessa wants to run a total of 3.1 miles, how many loops should she do?
Tessa should do two loops.
What is the math definition of product?
The answer to a multiplication problem.
Who are all of the 5th grade teachers
Mrs. Bender, Mr. Groves , Mr. Garland, Ms. Hughes
What is the answer to 0.4 x 0.5
0.4 x 0.5 = 0.20
What is 4.62 ÷ 2
4.62 ÷ 2 = 2.31
A large cheese pizza costs $11.99, A medium cheese pizza costs $8.99. How much do 6 large and 2 medium pizzas cost?
The pizzas would cost 77.93
What is the math definition of rounding?
Replacing a number with an estimate of that number to a given value
What does the P in P.R.I.D.E stand for?
Preparation
What is the answer to 7.04 x 1.1
The answer is 7.744
What is 6.4 / 0.4
6.4 / 0.4 = 16
Sarah bought 18 inches of blue fabric to make a patchwork quilt. If the blue fabric was on sale for $6.29 per inch, how much did Sarah spend?
Sarah paid 113.22 for the blue fabric
What is the math definition of Inverse Operations?
Operations that undo each other.
What is the art teachers name.
Mr. Mohney
True or false 7.15 x 5 = 35.75
True
What is 0.61 ÷ 8
0.61 ÷ 8 = 0.07625
A jug of milk costs 6.32 dollars and a jug of orange juice costs 9.12 dollars. If you buy 4 jugs of orange juice and 2 jugs of milk how much money did you spend?
You spent 49.12 dollars on orange juice and milk.
What is the math definition of Decimal?
The separation of whole numbers from partial numbers.
What is the sign off that they use everyday at the end of the news.
Be bold be brave and most importantly be kind.
What is the answer to 11.75 x 21
The answer is 246.75
What is 0.90 ÷ 2
0.90 ÷ 2 = 0.45
A bus traveled 167.50 miles in 5 hours. How much distance traveled per hour?
33.5 miles/hour
What is a Dividend?
The number to be divided in a division problem.
What was the date this school year started?
September 8th