32.5 x 9
292.5
34 divide 5
6.8
6.8 divide .4
17
A swimming pool is 32.5 feet long and 15.25 feet wide. What area does the pool occupy?
A = L x W
495.625 ft2
Mike works 8 hours a day and makes $126. How much does he get paid for each hour that he works then?
Multiply or Divide?
Why?
DIVIDE
We know the total. We are splitting/dividing/breaking it into 8 equal groups to find just one hour's pay.
4.3 x 5.8
24.94
28.8 divide 12
2.4
15.12 divide 4.2
3.6
Bella earned $12.75 an hour and works 8 hours a day. How much would Bella earn in 1 day?
$102
Tommy bought 12.6 gallons of gas. The price per gallon was $2.49. How much did Tommy pay for the gas?
Multiply or Divide?
Why?
MULTIPLY
$2.49 is being REPEATED 12.6 TIMES. That means to multiply.
6.78 x 6.5
44.07
10.26 divide 12
0.38
0.343 divide 0.035
9.8
Javier paid $31.26 for 9.7 gallons of gas. What is the price of 1 gallon of gas?
$3.22
Holly broke the screen on her iPhone. It will cost $350 to fix. She earns $28 a week for an allowance and for mowing the lawn. How many weeks will it take for her to earn enough money to get her phone fixed? **She only gets paid once a week.
Multiply or Divide?
Why?
DIVIDE
We have the total $350, and we are breaking it down into equal groups by taking out $28 over and over again.
59.73 x 4.86
296.2608
52.64 divide 14
3.76
0.94 divide 0.25
3.76
Mrs. Brown has 22.78 cups of brownie mix. If each brownie uses 0.34 cups of mix, how many brownies can Mrs. Brown make?
67 brownies
Kylie has a board that is 6.5 meters long. She wants to cut it into pieces that are 1.25 meters long. How many shorter boards will she have?
Multiply or Divide?
Why?
DIVIDE
We have a long board to begin with. We are then "cutting" it or breaking it down into "equal" groups.
13.765 x 2.98
41.0197
77.91 divide 2.1
3.71
77.91 divide 2.1
37.1
Madison earns $8.50 an hour babysitting on the weekends. Last weekend she babysat for 4.5 hours on Saturday and 3.3 hours on Sunday. How much did Madison earn? (2 Operations)
ANSWER: $66.30
Step 1 find the total hours worked:
7.8 hours
Step 2: $8.50 was repeated 7.8 times so MULTIPLY
During a toy donation, a local school collected 10,809 toys. The toys were split equally among 26 donations centers to distribute. How many toys did each donation center receive?
Multiply or Divide?
Why?
DIVIDE
We know the Total of 10,809. We are "breaking them down into 26 equal groups."