Multiplying Decimals
Dividing Decimal by Whole Number
Dividing Decimal by Decimal
Word Problems 1
Multiply or Divide?
100

32.5 x 9

292.5

100

34 divide 5

6.8

100

6.8 divide .4

17

100

A swimming pool is 32.5 feet long and 15.25 feet wide. What area does the pool occupy?

A = L x W

495.625 ft2

100

Mike works 8 hours a day and makes $126.  How much does he get paid for each hour that he works then?

Multiply or Divide?

Why?

DIVIDE

We know the total.  We are splitting/dividing/breaking it into 8 equal groups to find just one hour's pay.



200

4.3 x 5.8

24.94

200

28.8 divide 12

2.4

200

15.12 divide 4.2

3.6

200

Bella earned $12.75 an hour and works 8 hours a day. How much would Bella earn in 1 day?

$102

200

Tommy bought 12.6 gallons of gas.  The price per gallon was $2.49.  How much did Tommy pay for the gas?

Multiply or Divide?

Why?

MULTIPLY

$2.49 is being REPEATED 12.6 TIMES.  That means to multiply.

300

6.78 x 6.5

44.07

300

10.26 divide 12

0.38

300

0.343 divide 0.035

9.8

300

Javier paid $31.26 for 9.7 gallons of gas. What is the price of 1 gallon of gas?

$3.22

300

Holly broke the screen on her iPhone. It will cost $350 to fix. She earns $28 a week for an allowance and for mowing the lawn. How many weeks will it take for her to earn enough money to get her phone fixed?  **She only gets paid once a week.

Multiply or Divide?

Why?

DIVIDE

We have the total $350, and we are breaking it down into equal groups by taking out $28 over and over again.



400

59.73 x 4.86

296.2608

400

52.64 divide 14

3.76

400

0.94 divide 0.25

3.76

400

Mrs. Brown has 22.78 cups of brownie mix. If each brownie uses 0.34 cups of mix, how many brownies can Mrs. Brown make?

67 brownies

400

Kylie has a board that is 6.5 meters long. She wants to cut it into pieces that are 1.25 meters long. How many shorter boards will she have?

Multiply or Divide?

Why?

DIVIDE

We have a long board to begin with.  We are then "cutting" it or breaking it down into "equal" groups.

500

13.765 x 2.98

41.0197

500

77.91 divide 2.1

3.71

500

77.91 divide 2.1

37.1

500

Madison earns $8.50 an hour babysitting on the weekends. Last weekend she babysat for 4.5 hours on Saturday and 3.3 hours on Sunday. How much did Madison earn? (2 Operations)


ANSWER:  $66.30

Step 1 find the total hours worked:  

7.8 hours

Step 2:  $8.50 was repeated 7.8 times so MULTIPLY

 

500

During a toy donation, a local school collected 10,809 toys. The toys were split equally among 26 donations centers to distribute. How many toys did each donation center receive? 

Multiply or Divide?

Why?

DIVIDE

We know the Total of 10,809.  We are "breaking them down into 26 equal groups."