5.2x 48.52
252.304
28.38
÷6
4.73
Samantha buys 3.5 pounds of apples. Each pound costs $2.25. How much does she pay in total?
$7.88
Sarah baked 3.6 cakes and wants to share them equally among 9 friends. How much cake will each friend get?
.4 of a cake
7.40
x 5.25
38.85
76.54
÷ 4
19.135
Jacob runs 2.8 miles each day. How many miles does he run in 5 days?
14 miles
A family has $18.75 to divide equally among 5 family members. How much does each person get?
$3.75
68.42
x 44.56
64.4
÷5
12.88
Mrs. Johnson buys 4.7 pounds of oranges. Each pound costs $3.8. How much does she pay in total?
17.86
A gardener has 18.75 liters of water and wants to give each plant 0.75 liters. How many plants can he water?
25 plants
.43
x .56
.2408
36.7
÷ 8
4.5875
Sarah is sewing dresses. She buys 4.7 meters of fabric. Each meter costs $3.8. She also buys 8 buttons, and each button costs $0.75. How much does she pay in total?
$23.86
A prize pool of $95.60 is to be divided equally among 4.8 participants. How much money will each participant receive?
$19.92
7.45
x 3.74
27.863
50.4
÷ 7
7.2
Sarah is sewing dresses. She buys 5.6 meters of fabric. Each meter costs $4.25. She also buys 3 spools of thread, and each spool costs $2.80. How much does she pay in total?
$32.20
A mural artist has 27.6 liters of paint. She needs to use 0.8 liters for each section of the mural. How many sections can she paint?
34 sections