Math A
Math B
Math C
Math D
Math E
100

Calculate 4.36 x 5

21.8

100

What is 12.3 x 13?

159.9

100

What is 4.73 x 16

75.68

100

Pam bought 2 apples at $56.25 each. How much did she spend in all?

$112.50

100

Kelly purchased a dozen pencils from a store. If each pencil costs $5.82, how much did Kelly pay in all?

$69.84

200

Calculate 27.5 x 6

165

200

What is 26.1 x 32


835.2

200

What is 2.74 x 53

145.22

200

Ken saved $25.40 each day for 5 days. How much money did he have at the end of the 5 days?

$127.00

200

Buttons are sold at $3.25 a piece. If I buy 2 dozen buttons, how much money would I spend?

$78.00

300
Calculate 4.28 x 7

29.96

300

What is 52.7 x 15

790.5

300

What is 7.54 x 44

331.76

300

Marlon ordered 3 bullas from a shopkeeper. If a bulla costs $75.20, how much should Marlon pay the shopkeeper?

$225.60

300

Mother has 6.8 kg of flour. She needs 15 times this amount to bake some loaves of bread. How much flour does she need in all?

102 kg

400

Calculate 6.362 x 4

25.448

400

What is 42.2 x 43

1814.6

400

What is 6.79 x 35

237.65

400

Samuel bought half a dozen mangoes from a vendor. How much did he pay the vendor if 1 mango costs $162.45?

$974.70 

400

Betty has 13.8 metres of ribbon. She needs 23 times this amount to wrap some hats. Calculate the total length of ribbon that Betty needs to wrap the hats?

317.4 metres

500

Calculate 7.382 x 9

66.438

500

What is 51.3 x 22

1128.6

500

What is 9.84 x 63

619.92

500

Pamela sold 5 pens to a student. Each pen costs $126.35. How much did Pamela collect from the student? 

$631.75

500

Tina bought 36 balls. If each ball costs 9.85, How much did she spend in all?

$354.60