Word Problems
Emma buys 3 notebooks that cost $2.45 each. How much does she spend?
$7.35
3.2 × 10
32
4.2 × 3
12.6
6.2 × 10¹
62
A ribbon is 2.3 meters long. If you cut it into 4 equal pieces, how long is each piece?
0.575 meters
4.56 × 100
456
6.5 × 2.1
13.65
When multiplying by 100, the decimal moves ___ places to the right.
2 places
A pack of gum costs $0.65. If you buy 12 packs, how much will that cost?
$7.80
7.09 × 1,000
7,090
3.75 × 4.2
15.75
How many zeros are in 10⁴?
4 zeros
A car uses 7.6 gallons of gas for each trip. How much for 5 trips?
38 gallons
0.72 × 10³
720
0.8 × 0.9
0.72
Who is Augusts best friend?
Summer
A bag of apples weighs 1.25 kg. How much do 18 bags weigh?
22.5 kg
0.0035 × 10⁵
350
12.4 × 0.06
0.744
Who is August's sister name?
Via