Unit Rate
Multiplying & Decimals
Multiplying & Dividing Fractions
?
100

It cost $147.78 for 9 pizzas.  Each pizza cost the same amount.  How much was each pizza?

$16.42


Bonus- How much would it cost for 10 pizzas?

100

4


100

Solve and simplify

2/3 * 7/8

7/12


For 100 Bonus Points- What was the product before simplifying?  

100

What is the reciprocal of 8?

1/8

200

A garden fountain sprays 2 gallons of water per hour.  How long will it take to use 21 gallons of water?

10 1/2 hours

200

Solve

0.8 * 0.8

0.64


For 200 Bonus Points- What is another way to 

0.8 * 0.8

200

Solve

1/3 / 9/4

 

4/27

200

When dividing decimals I cannot have decimals outside the house.

True


Bonus Points- What is the name of this part of a division equation?

300

A car travels 134 miles on 3 gallons of gas.  How many miles per gallon can the car go?

33.5 miles per gallon

300

Solve

4.21 * 0.2

0.842

300

Solve and simplify

2/3 * 5/3

1 1/9

300

Solve

0.23 * 0.2

0.046



400

Forest can run 8 1/2 miles in 2 hours.  At what rate can she run in 1 hour?

4 1/2 miles : 1 hour

400

12.6



400

Solve and simplify 

2/5 / 6/6


2/5

400

There are 8 kilometers in 5 miles.  How many kilometers are in 157 miles?

251.2 km


Bonus- Convert this to meters.