geometry
multiplication
fractions
Division
time/money
100
This shape has 3 sides.
What is a triangle?
100
44 x 89=
What is 3,916?
100
How many fourths are equivalent to 1/2?
What is 2/4?
100
85 ÷ 7 =
What is 12 R1?
100
45 minutes after 6:00.
What is 6:45?
200
A polygon that is the same size and same shape.
What is congruent?
200
Jerry and his brother are going to movies. Tickets cost $5 each. Write a number sentence to show how much they will pay for their tickets in all if they go 3 times in one month.
(2 x 5)x3=$30
200
write an equivalent fraction for 1/2 = ?
What is 2/4,or,3/6, or 4/8...
200
360 ÷ 6 =
What is 60?
200
45 minutes later than 7:30.
What is 8:15?
300
An angle that is more than 90 degrees.
What is an obtuse angle?
300
Mike is buying balloons for a birthday party. The balloons come in packages of 8. Find multiples of 8 to tell how many balloons he will have if he buys 2, 3, or 4 packages.
16, 24, or 32
300
Write 9/12 in simplest form.
3/4
300
Jaylen hikes 1,731 miles in 9 months. If she hikes the same number of miles each month, about how many miles does she hike each month?
1,800 ÷ 9 = 200 miles
300
John bought chips for .80 and pop for.75. He has $1.00. Does John have enough money.
What is no.
400
Lines that are always the same distance apart.
What is parallel lines?
400
Gina works at a diner. She earns $6 each hour plus tips. In one week, she worked 37 hours a week and earned $43 in tips. How much did she make altogether? Write an equation. Use a variable for the unknown. Solve.
(6 × 37) + 43 = m; $265
400
2/5 + 2/5=?
What is 4/5?
400
The instructors of a dog training class have 43 treats. If each dog gets 4 treats, how many dogs are there? How many treats are left over?
10 dogs, 3 treats left over
400
Cindy bought a pencil for $1.35 and and eraser for .80. She gave them $3.00. What is her change.
What is $.85
500
A quadrilateral with exactly 2 pairs of parallel and congruent sides.
What is a parallelogram?
500
A climbing gym charges $10 to climb each day. A pair of climbing shoes costs $84. It costs $169 to buy 6 days of climbing, one pair of climbing shoes, and one harness. How much does a harness cost?
($10 × 6) + $84 + h = $169; $25
500
Write 1/2, 1/8, 1/4, 1/3 in order from least to greatest.
What is 1/8,1/4,1/3,1/2 ?
500
Mr. and Mrs. Scurry are saving money to buy two TVs. Mr. Scurry saved $1,865 and Mrs. Scurry saved $1,526. If they combine their money and spend the same amount on each TV, how much will each TV cost? How much money will they have left?
$1,695, They will have $1 left.
500
If I bought a candy bar for .70 and I gave the cashier a $5.00 bill, what is my change?
What is $4.30?