1.2 + 2.5 = ?
3.7
5.9 - 2.4 = ?
3.5
0.4 × 5 = ?
2
6 ÷ 2 = ?
3
A chocolate bar costs ₱12.50. What is the cost of 2 bars?
₱25.00
4.75 + 3.05 = ?
7.8
10.05 - 6.87 = ?
3.18
3.6 × 0.5 = ?
1.8
7.2 ÷ 0.8 = ?
9
A student bought 3.5 meters of ribbon at ₱9.75 per meter. How much did she pay?
₱34.13
8.6 + 7.45 = ?
16.05
18.9 - 9.78 = ?
9.12
1.25 × 2.4 = ?
3
12.6 ÷ 0.3 = ?
42
A car travels 5.6 km each day. How far will it go in 7 days?
39.2 km
15.325 + 4.68 = ?
20.005
25.07 - 12.865 = ?
12.205
4.08 × 1.2 = ?
4.896
9.6 ÷ 0.12 = ?
80
A bottle contains 2.4 L of juice. How many liters are there in 8 bottles?
19.2 L
0.345 + 6.72 + 8.409 = ?
15.474
7.236 - 4.989 = ?
2.247
0.625 × 0.75 = ?
0.46875
25.2 ÷ 0.06 = ?
420
You spent ₱89.75, ₱65.80, and ₱120.25 this week. How much did you spend in total?
₱275.80