It's Payday!
Grocery Shopping
Pricey Products
Decimal Division
Decimal Multiplication
100
Jenna made $174.55 on her last paycheck while Jessica made $189.35. How much more did Jessica make than Jenna?
What is $14.80.
100
A pack of gum costs $1.29, a Snickers bar costs $1.07, and a loaf of bread costs $1.59. How much do all 3 items cost?
What is $3.95.
100
Heather wants to buy a pair of jeans for $79.99 and two V-neck shirts that cost $24.49 each. What is the total of all the items?
What is $128.97
100
225.5 ÷ 5
What is 45.1
100
5.5 • 9.5
What is 52.25
200
On his last paycheck, John made $950.72. He has decided to put $80 in savings for a new truck, he paid his phone bill which was $79.40, and he bought a new pairs of shoes for $69.90. How much of his paycheck remains?
What is $721.42
200
Deborah is preparing for a bake sale. She buys 12 boxes of brownies that cost $2.59 each. How much does she spend on brownies?
What is $31.08.
200
Mrs. Blue wants to buy each of her grandchildren a new video game for Christmas. If each game costs $39.99 and she has 5 grandchildren, how much money will she spend?
What is $199.95.
200
267.3 ÷ 3
What is 89.1
200
11 • 2.75
What is 30.25
300
Layla works as a lifeguard and gets paid $10.50 an hour. If she works 15 hours over the weekend, how much money will she make?
What is $157.50
300
Taylor bought a box of cereal for $2.60, a gallon of milk for $2.97, and a box of granola bars for $2.35. How much change will Taylor receive if she pays the cashier with a $10 bill?
What is $2.08.
300
Bob and his 3 roommates want to buy a new TV. If the TV costs $805.40 and they will split the total evenly, how much will each person spend?
What is $201.35
300
102.36 ÷ 1.2
What is 85.3
300
12.7 • 13.3
What is 168.91
400
Terrance walks his neighbor's dogs for $7.75 per day. If he walks the dogs once per day for 2 weeks straight, how much money will he make?
What is $108.50
400
Megan bought two dozen doughnuts for $8.64. What is the cost of each doughnut?
What is $0.36.
400
David bought a one-year gym membership for $431.40. How much does each month cost?
What is $35.95.
400
161.51 ÷ 3.1
What is 52.1
400
1201 • 4.5
What is 5404.5
500
Susan's paycheck was $168.75. If she gets paid $13.50 per hour, how many hours did she work last week?
What is 12.5 hours
500
Shannon bought 3.5 pounds of apples that cost $1.20 per pound, 2.5 pounds of oranges that cost $0.90 per pound, and 1.5 pounds of grapes that cost $2 per pound. What is the total cost of the fruit that Shannon bought?
What is $9.45.
500
Mrs. Miller charges $22.50 an hour for piano lessons. If she just got paid $146.25, how many hours did she teach piano?
What is 6.5 hours
500
2.7675 ÷ 2.25
What is 1.23
500
15.27 • 18.62
What is 284.3274