A pattern that keeps repeating over and over
What is a repeating pattern?
2, 4, 6, 8, 10
N X 2 = V
(1 X 2 = 2)
The 2 axis on a graph
What are X and Y
A pattern that starts at 0.3 and increases by 0.3 each term (show 5 terms)
0.3, 0.6, 0.9, 0.12, 0.15
A pack of markers cost $4. Brodie buys 3 packs. How much does it cost? Show your steps.
4 (price) X 3 (amount of packs) = 12
4 X N (amount of packs) = V
The position of a number in the sequence or the ‘N’ in an algebraic equation
What is term number?
3, 6, 9, 12, 15
N X 3 = V
(1 X 3 = V)
When a pattern increases/decreases by a different value each term it shows a crooked line in a graph
What is a non-linear pattern?
Using base 10 blocks represent 2.53
2 = ones
5 = tenths
3 = hundredths
One pack of stickers contains 6 stickers. Abby buys 6 packs. How many stickers does she have in total? Show your work.
6 (stickers per pack) X 6 (amount of packs) = 36
6 (stickers per pack) X N (amount of packs) = V
A description of how a pattern repeats, grows or shrinks based on the pattern structure
What is a pattern rule?
5, 10, 15, 20, 25
N X 5 = V
(1 X 5 = 5)
When a pattern increases/decreases by the same value each term it shows a straight line in a graph
What is a linear pattern?
A pattern that starts at 0.5 and increases by 0.2 each term (show 5 terms)
0.5, 0.7, 0.9, 0.11, 0.13
Roses cost $2.55 per stem. Violets cost $1.35 per stem. Sunflowers cost $4.75 per stem. Quinn buys 1 rose, 2 violets and 3 sunflowers. What is the total cost? Show your work.
$2.55 X 1 = $2.55 - roses
$1.35 X 2 = $2.70 - violets
$4.75 X 3 = $14.25 - sunflowers
$2.55 + $2.70 + $14. 25 = $19.50
A pattern that has an increase in the number of elements from one term to the next
What is a growing/increasing pattern?
4, 6, 8, 10
N X 2 + 2 = V
(1 X 2 (2) + 2 = 4)
Represent this pattern on the graph, determine the 4th term:
Term number: 1, 2, 3, 4
Term values: 6, 12, 18, ?
Coordinates X, Y
(1, 6) +6
(2, 12) +6
(3, 18) +6
(4, 24) +6
Using number strings, write out 3.47
3 + 0.4 + 0.07
A pizza cost $8.50, and toppings are an additional $1.50. Wyatt buys one pizza with 3 different toppings. What is the total cost? Show your work.
$8.50 X 1 = $8.50
$1.50 X 3 = $4.50
8.50 + 4.50 = $13.00
$8.50 + (N X $1.50) = V
The smallest part of the pattern that keeps repeating
What is a pattern core?
3, 9, 15, 21, 27
N X 6 - 3 = V
(1 X 6 (6) - 3 = 3)
Represent this pattern on the graph, determine the 5th term:
Term number: 1, 2, 3, 4, 5
Term values: 2, 4, 8, 14, ?
Coordinates X, Y
(1, 2) +2
(2, 4) +4
(3, 8) +6
(4, 14) +8
(5, 22)
Using your base 10 blocks show 3 different ways to represent 4.32
4 = ones 4 = ones 3 = ones
3 = tenths 2 = tenths 22 = tenths
2 = hundredths 12 = hundredths 12 = hundredths
A hamburger cost $3.00, a slice of cheese is an additional $0.75. Adrienne buys one hamburger with 4 slices of cheese. What is the total cost? Show your work.
$3.00 X 1 = $3.00
$0.75 X 4 = $3.00
3 + 3 = $6.00
$3.00 + (N X $0.75) = V