a good ole review
yes you can use a calculator
sales tax, tip, discount, etc. (yes calculator)
word problems from your friends!!
no calculators!!
100

20 marbles are in a bag. 14 are green, 3 are red, 1 is purple, and the rest are yellow. Write a ratio of non-green marbles to total marbles

non-green : total marbles

6 : 20 -> we can simplify!!

3 : 10

100

What is 72% of 19?

Write a proportion and solve. Round to the nearest tenth!


x/19 = 72/100

100x = 1368

100x/100 = 1368/100

x = 13.68

x = 13.7


100

Charlie tipped his waiter 24%

Charlie's subtotal is $17.87. What will his total be after he tips? Round to the nearest cent.

17.87 * .24 = 4.288 --> $4.29

17.87 + 4.29 = $22.16

100

CALCULATORS OK

Helen bought a house from Tabor for $100,000. She then saw that Dee was looking for a house. Helen charged Dee $112,399 for house she just bought. What is the percent increase Helen charged Dee? Round to the nearest percent. 

112,399 - 100,000 = 12,399 <-- difference

12,399 / 100,000 = 0.12399 <-- difference / OG

0.12399 * 100 = 12.399 -> 12% increase

100

What is 3% of 7?

1% of 7 is 0.07

3% --> 0.07 * 3 = 0.21

3% is 0.21

250

9.5 can be classified as a(n)...

rational number

250

13 is what percent of 82? Round to the nearest tenth.

13/82 = x/100

82x = 1300

82x/82 = 1300/82

x = 15.85 --> 15.9%

250

Annabel, Ben, and Bella went to Busch Gardens. They bought 3 pretzels for $8.49 each. If they paid altogether and sales tax was 6.4%, what was the total cost?

8.49 * 3 = 25.47 <-- Cost for 3 pretzels

25.47 * .064 = 1.63 <-- Sales Tax

25.47 + 1.63 = 27.10 <-- Total Cost

250

Brayden and Lee were playing basketball. In all, 80 points were scored. Lee scored 40% of the points. If Lee scored 4 3-pointers, and the rest were normal shots, how many points did he score from normal shots?

40% of 80

4*8 = 32 Lee's total points

4 3-pointers = 12 total points

32 - 12 = 20

20 points


250

Create a tape diagram - what is 60% of 55?

Five section, each section has a value of 11. Therefore 60% of 55 is 33.

500

Camryn is making flower arrangements. She has 4 sunflowers, 12 roses, and 28 daffodils. What is the greatest number of arrangements she can make if she has equal amounts of each type of flower in each arrangement? How many of each flower will be in the arrangement?

4: 1, 2, 4

12: 1, 2, 3, 4, 6, 12

28: 1, 2, 4, 7, 14, 28

4 total arrangements with 1 sunflower, 3 roses, and 7 daffodils in each.

500

In 2018 Birkenstocks cost $87.95. In 2022 they cost $99.95. What is the percent increase/decrease? Round to the nearest tenth.

99.95 - 87.95 / 87.95

12 / 87.95

0.1364

13.64% = 13.6% increase

500

Start: 9.23oz

End: 5.87oz

What is the percent increase/decrease? Round to the nearest percent.

9.23 - 5.87 / 5.87

3.36 / 9.23 = 0.364

0.364 * 100 = 36.4% decrease


500

CALCULATORS OK

Sheriff Callie's chickens are on the run! She had 150 but she now has 90. After a search party, Sheriff Callie finds 23% of the missing chickens. How many chickens are still on the run? Round to the nearest chicken!

150 - 90 = 60 <-- # of chickens on the run

23% of 60 

x/60 = 23/100

100x = 1380

100x/100 = 1380/100

x = 13.8 <-- MUST round down despite rounding rules

Sheriff Callie finds 13 chickens

60 - 13 = 47 chickens left on the run!

500

A tape diagram has four sections. If the entire tape diagram is 104, what is the value of each section?

104/4 = 26

750

Point C is located at (0, -4)

What is C' after point C has been translated right 8 and down 3 then reflected across the x-axis?

C (0, -4)

Translate -> (0 + 8, -4 - 3)

C' -> (8, -7)

Reflect across x-axis -> (8, - -7)

C' (8, 7)

750

**DOUBLE POINTS**

47% of the 6th grade said they prefer going skiing than going to the beach. There are 53 6th graders at St. Michael's. How many prefer going to the beach? Write a proportion and solve. Round to the nearest student.

53% prefer the beach bc 100 - 47 = 53

53% of 53

x/53 = 53/100

100x = 2809

100x/100 = 2809/100

x = 28.09

x = 28 sooo... 28 6th graders said they prefer the beach.


750

Landon bought a beach umbrella for $46.85. He has a coupon for 15% off and sales tax is 5.7%. What is his total cost?

46.85 * .15 = 7.03 <-- discount

46.85 - 7.03 = 39.82 <-- price w/ discount applied

39.82 * .057 = 2.27 <-- sales tax

39.82 + 2.27 = 42.09 <-- total cost

750

CALCULATORS OK

Toler and Clay are buying a huge bag of candy. The total cost of the candy is $38.76. If Clay pays for 57% of the total cost, how much will Toler pay? Round to the nearest cent.

Clay: 57%

Toler: 100 - 57 = 43%

43% of 38.76

x/38.76 = 43/100

100x = 1666.68

100x/100 = 1666.68/100

x = 16.666 --> $16.67

750

A candle is on sale for $18. What is the percent discount if the original price was $24?

25%

1000

-(-1.2 - 9.3) + 42 - 9(3)

Answer as a fraction

-(-1.2 - 9.3) + 42 - 9(3)

-(-10.5) + 16 - 9(3)

10.5 + 16 - 27

26.5 - 27

-0.5 = -1/2

1000

Two dozen donuts are brought to school. 12% of the donuts have sprinkles, 24% of the donuts have cream filling and the rest are regular glazed. If Haydn eats 3 glazed donuts, how many glazed donuts are left? Round your answer to the nearest donut.

36% are not glazed so 64% are glazed

x/24 = 64/100

100x = 1536

100x/100 = 1536/100

x = 15.36 --> 15.36 donuts are glazed

15.36 - 3 = 12.36 --> donuts left, roughly 12 donuts

1000

Mae and Hadley are going to the movies. They decide to pay together because they have a coupon for 15% ticket sales over $20. Before the coupon is applied the tickets cost $28.31. Then they go buy popcorn and drinks. If the subtotal of $19.20 on popcorn and drinks, and sales tax is 7%, how much will they each pay if the split the entire bill equally?

Tickets: 28.31 * .15 = 4.25

28.31 - 4.25 = 24.06 <-- cost of tickets

Popcorn/Drinks: 19.20 * .07 = 1.34 <-- sales tax

19.20 + 1.34 = 20.54 <-- cost of popcorn/drinks after tax

24.06 + 20.54 / 2 = $22.30 <-- cost per person


1000

CALCULATORS OK

Annabel went to Akido and got the jumbo sushi boat. The boat had a total of 153 pieces of sushi on it. If she ate at a constant rate of 3 pieces of sushi per 2 minutes, how long will it take her to eat 65% of the boat? Round your answer to the nearest minute

65% of 153 <-- amount of sushi

x/153 = 65/100

100x = 9945

100x/100 = 9945/100

x = 99.45 <-- 65% of the sushi boat

3/2 = 99.45/x 

3x = 198.9

3x/3 = 198.9/3

x = 66.3 minutes --> 1 hour 6 minutes

1000

Gwen is watching a movie that is 1hr and 40mins long. She watches 30% before she stops to get a snack. She resumes the movie and watches 8% more before Ellery comes in and joins her. They finish the movie together. How many minutes did Gwen and Ellery watch together?

Gwen: 34% of 100mins

30% of 100 = 30

1% of 100 = 1

So.. Gwen watched 38mins alone

Gwen&Ellery: 100 - 38 = 62mins together