In a survey, 75% of the people polled said they would vote in the election. How many people were polled if 375 said they would vote in the election?
What is 500 (75% of what number is 375)
Eunice’s car gets 15.0 miles per gallon. If her car holds 20.75 gallons, how many miles can she expect to go on a full tank?
What is 311.25 miles?
Three Snickers bars cost $6.75 at Walmart. Find the unit rate.
What is $2.25 PER Snickers bar
If the ratio of red roses to bluebonnets is 3:5 then how many red roses are there if there are 45 bluebonnets?
What is 27 red roses?
Mario works at a Sushi restaurant and makes $8.55 an hour. If he works for 20 hours, how much money will Mario make?
What is $171?
You have a ratio of red pens to blue pens that is 3:4. If you have 24 red pens, how many pens do you have ALL TOGETHER?
What is 56 pens
Texas Parks and Wildlife recommends 2 cows for every 6 acres of pasture. How many acres does a farmer need for 52 cows?
What is 156 acres?
According to the table how much does each loaf of bread cost?
What is $2.50?
You can get 5 boxes of mac and cheese at HEB for $7.87 and 8 boxes from Walmart for $10.00. Find the unit rates. Which is the better buy?
What is HEB: $1.57 per box, Walmart, $1.25 per box?
WALMART is the better buy
Yvonne is ordering 3 pizzas for every 8 people who come to her party. How many pizzas does Yvonne need if 28 people come to her party?
What is 11 pizzas? (10.5 most restaurants only sell whole pizzas)
Jonah bought movie tickets for his friends. He spent $90 on 12 tickets. How much does each friend owe him?
What is $7.50?
You want to build a scale model of SCMS, using the scale 2.5ft = 50 ft. If the hallway is actually 125ft in real life, how long should the hallway be in your model?
What is 6.25 ft?
Angela uses two loaves of bread to make 24 sandwiches. How many loaves of bread does she need to make 30 sandwiches?
What is 2.5 loaves of bread?
What is 182 square feet per gallon of paint?
Using the scale 1 1/2 cm = 5 2/3 ft, how long would a building be in real life if it's 4 1/2 cm on a scale drawing?
What is 17 ft
Jackie is making cookies for her class. A recipe for one batch needs 0.5 cups of butter. She is making 5 batches. How many cups of butter does she need?
What is 2.5 cups of butter?