Show:
Questions
Responses
Print
Shopping Math
+ Plus and Minus -
Fractions Math
Budgeting
DISNEY MOVIES!
100
The loaf of white bread costs $1.25, the loaf of wheat bread costs $1.50 Which bread costs more?
Wheat Bread costs more.
100
3 + 5 =
8
100
1/2 + 1/2 =
1 whole
100
If you have $5 and the new toy costs $10, do you have enough to buy it?
No
100
What movie star Ariel, Flounder, and Sebastian the Crab?
The Little Mermaid
200
Bananas cost $0.25 a piece. How much does a bundle of 4 Bananas cost?
$1.00
200
10 + 11 =
21
200
1/3 + 1/3 =
2/3
200
If you have $5 and the pack of gum costs $1, do you have enough to buy it?
Yes
200
What movie does the Genie sing "Friend Like Me" in?
Aladdin
300
The crunchy Peanut Butter costs $3.99. The organic creamy peanut butter costs $4.29. Which peanut butter is the least expensive?
The Crunchy Peanut Butter
300
15 - 11 =
4
300
2/5 +2/5 =
4/5
300
If you have $5 and the new toy costs $10, how much money do you need to save to afford the new toy?
$5.00
300
What type of animal is Bambi's friend Thumper?
A Rabbit!
400
The carton of Orange Juice costs $3.00 and the Apple Juice costs $3.50. You have $6.00, can you buy just one juice or both?
Just one.
400
100 + 400 =
500
400
1/3 + 4/6 =
1 whole
400
If you have $10 and the cool DVD costs $5, will you get change back? How much?
Yes. $5.00
400
Who could fly with the help of a magic feather?
Dumbo
500
If you buy a pack of 8 hot dogs and a pack of 10 hot dog buns, how many extra buns will there be?
2 extra buns.
500
100 - 47 =
53
500
2.5 + 2.5 =
5
500
If you make $2 a week, how many weeks will you have to save to buy a $10 DVD?
5 weeks
500
What Disney/Pixar movie stars a family of superheroes?
The Incredibles