UNIT PRICE
UNIT RATE
BETTER BUY
PRICE PER POUND
RANDOM MIX!
100

If 10 bags of Hot Cheetos cost $3.50, then how much does 1 bag cost?

$0.35 per bag

100

Sophia earned $704 in 32 hours. How many dollars did she earn per hour?

$22.00 per hour

100

Which is the better deal? $20 for 5 t-shirts or $24 for 8 t-shirts?

$24 for 8 t-shirts (rate of $3 per shirt)

100

46 pounds of butter cost $145.36. How much would each pound cost?

$3.16 per pound

100

12 packs of Jolly Ranchers cost $5.76. How much does each pack cost?

 $0.48 per pack

200

Mike paid $68 for 4 pizzas. How much did he pay per pizza?

$17.00 per pizza

200

Ava read 110 books in 11 months. How many books per month did she read?

10 books per month

200

5 pineapples cost $20.00. 6 pineapples cost $36.00. Which one is the better buy? 

5 pineapples

200

256 pounds of produce cost $563.20. How much would each pound be?

$2.20 per pound

200

A trip for 2 people to Spain cost $4,562. How much does each person's full trip cost?

$2,281 per person

300

85 pencils cost $13.60. How much would each pencil be? 

$0.16 per pencil

300

.Mimi drives 100 miles in 4 hours.  How many miles in 1 hour?

25 miles per hour


300

$24 for 4 t-shirts or $35 for 5 t-shirts. Which is the better deal?


$24 for 4 t-shirts

300

12 pounds of apples cost $14.28. How much would each pound be?

$1.19 per pound

300

John spent $36 to buy 4 basketballs. What was the price per basketball?

$9 per basketball


400

756 crayons cost $453.60 How much would each crayon cost?

$0.60 per crayon

400

Luke can paint 91 portraits in 7 weeks. How many portraits can Luke paint in 1 week?

13 portraits per week

400

$78 for 3 pizzas vs. $102 for 4 pizzas

Which is the better buy?

$26 per pizza vs. $25.50 per pizza; the second one is the better buy

400

10 pounds of candy cost $10.00. How much for each pound?

$1.00 per pound

400

A bag of 17 apples cost $7.31. How much does one apple cost?

 $0.43 per apple

500

78 candies cost $10.92. How much would each candy be?

$0.14 per candy.

500

James types 120 words per 3 minutes.  How many words can he type in 1 minute?

40 words per minute.


500

Which is the better deal?

35 medals costs $25.20 or 30 medals for $24

$.80 per medal vs. $0.72 per medal

The first one is the better deal

500

7 pounds of oranges costs $8.05. How much is each pound?

$1.15 per pound  

500

6 iPhones cost $4,260. How much would each one cost?

$710 per iPhone