If 10 bags of Hot Cheetos cost $3.50, then how much does 1 bag cost?
$0.35 per bag
Sophia earned $704 in 32 hours. How many dollars did she earn per hour?
$22.00 per hour
Which is the better deal? $20 for 5 t-shirts or $24 for 8 t-shirts?
$24 for 8 t-shirts (rate of $3 per shirt)
46 pounds of butter cost $145.36. How much would each pound cost?
$3.16 per pound
12 packs of Jolly Ranchers cost $5.76. How much does each pack cost?
$0.48 per pack
Mike paid $68 for 4 pizzas. How much did he pay per pizza?
$17.00 per pizza
Ava read 110 books in 11 months. How many books per month did she read?
10 books per month
5 pineapples cost $20.00. 6 pineapples cost $36.00. Which one is the better buy?
5 pineapples
256 pounds of produce cost $563.20. How much would each pound be?
$2.20 per pound
A trip for 2 people to Spain cost $4,562. How much does each person's full trip cost?
$2,281 per person
85 pencils cost $13.60. How much would each pencil be?
$0.16 per pencil
.Mimi drives 100 miles in 4 hours. How many miles in 1 hour?
25 miles per hour
$24 for 4 t-shirts or $35 for 5 t-shirts. Which is the better deal?
$24 for 4 t-shirts
12 pounds of apples cost $14.28. How much would each pound be?
$1.19 per pound
John spent $36 to buy 4 basketballs. What was the price per basketball?
$9 per basketball
756 crayons cost $453.60 How much would each crayon cost?
$0.60 per crayon
Luke can paint 91 portraits in 7 weeks. How many portraits can Luke paint in 1 week?
13 portraits per week
$78 for 3 pizzas vs. $102 for 4 pizzas
Which is the better buy?
$26 per pizza vs. $25.50 per pizza; the second one is the better buy
10 pounds of candy cost $10.00. How much for each pound?
$1.00 per pound
A bag of 17 apples cost $7.31. How much does one apple cost?
$0.43 per apple
78 candies cost $10.92. How much would each candy be?
$0.14 per candy.
James types 120 words per 3 minutes. How many words can he type in 1 minute?
40 words per minute.
Which is the better deal?
35 medals costs $25.20 or 30 medals for $24
$.80 per medal vs. $0.72 per medal
The first one is the better deal
7 pounds of oranges costs $8.05. How much is each pound?
$1.15 per pound
6 iPhones cost $4,260. How much would each one cost?
$710 per iPhone