Unit Rates
Proportions
Proportional Graphs
Constant of Proportionality
Mixed Bag
100

A printer can print 240 pages in 8 minutes. How many pages does it print per minute?

What is 30 pages per minute?

100

Solve:

3       =       b

------        ------

4                 12

What is b = 9?

100

Is the graph proportional? Explain.

Yes, it has a straight line that starts at the origin.

100

What is the constant of proportionality in miles per hour?

What is 65?

100

Which variable is used to represent the constant of proportionality?

What is k?

200

A car travels 150 miles in 5 hours. How many miles does the car travel per hour?

What is 50 miles per hour?

200

Is the table proportional? Explain.

Yes, it has the same unit rate of $2.65.

200

Is the graph proportional?

No, it does not start at the origin.

200

What is the constant of proportionality (k) in the equation:   y = 2x

What is 2?

200

What does the point represent in the graph?


What is 5 tickets cost $40?

300

It is $39.96 for 4 pizzas. How much is it per pizza?

It cost $9.99 for 1 pizza

300

Is the table proportional? Explain.

No, they do not have the same unit rate.

300

What is the unit rate for the following proportional graph?

$20 per ticket

300

A jogger runs 33 miles in 5.5 hours. What is the constant of proportionality?


Let x represent hours

Let y represent miles


What is 6?
300

What is the ratio used to calculate the constant of proportionality?

What is   y

             ---

              x

400

Recipe 1: 3 cups of flour to make 12 pancakes. 

Recipe 2: 4 cups of flour to make 8 pancakes. 

Which recipe uses less flour per pancake?

What is recipe 1?

400

Solve:

m     =      7.5

----          -----

4               10

What is m = 3?

400

What does the point (3, 60) represent?

What is 3 concert tickets cost $60?

400

A baker makes cakes at a constant rate. They make 12 cakes in 3 hours. Write an equation in the form y=kx to represent this situation. 

Let x represent hours

Let y represent cakes

What is y=4x?

400

A runner jogs 3/4 of a mile in 12 minutes. How many minutes will it take them to run one mile?

What is 16 minutes?

500

Store #1 sells 5 pounds of apples for $4. Store #2 sells 4 pounds of apples for $2. Which store sells apples at a better price per pound?

What is store #2?

500

Marcus can type 90 words in 3 minutes. How many words will he type in 7 minutes?

What is 210 words?

500

What is the admission cost for 1 student?


What is 2 dollars?

500

The market sells apples at a constant price. If 10 apples cost $25, how much will 12 apples cost?

Let x represent apples

Let y represent the price

What is $30

500

Write an equation to represent the relationship shown in the graph:


What is y = 2x?