Constant of Proportionality - Words
Constant of Proportionality - Equations
Constant of Proportionality - Tables
Unit Rates
100

James sends 45 emails in 15 minutes. How many emails did he send per minute?

He sent 3 emails per minute.

This means the constant of proportionality is 3. 

100

Nina earns $12 per hour. Write an equation that represents Nina's earnings. Use y for earnings and x for hours worked. 

y=12x

100

Is this a proportional relationship?

Time (h)      Quantity

   1                   4

   2                   8

   3                   14

No. 
100

A runner runs 300 meters in 30 seconds. What unit rate of the relationship between meters and seconds?

10 meters per second.
200

Liana earned $640 in a 40 hour work week. What is Liana's hourly rate of pay?

Liana earns $16 per hour. 

This means the constant of proportionality is 16. 

200

Gianna reads 27 pages in 9 minutes. Write an equation for this relationship using y for the total pages read and x for the number of minutes.

y=3x

200

Is this a proportional relationship?

Time (h)     Quantity (barrels)

   1                   2.75

   2                   5.5

   3                   8.25

Yes, and the constant of proportionality is 2.75.

200

20 bananas cost 5 dollars. What is the unit rate of the relationship between cost and number of bananas?

$0.25 per banana

300

A helicopter propeller spins 2400 revolutions in 4 minutes. What is the constant of proportionality.

k = 600

300

Maxine works at a law office. The equation y = 135x represents her earnings. The variable y is her earnings and x is the number of hours worked.

How much money does she make if she works 40 hours?

$5400

300

Is this a proportional relationship?

#of tickets       cost

  2                     3

  4                     6

  6                     9

Yes. The constant of proportionality is 1.5.

300

Every 4 hours, a painter paints 2 walls. What is the unit rate of the relationship between walls and hours?

1/2 walls per hour

400

Jeff earned $400 working a 40-hour work week. How much will Jeff make in 47 hours?

Jeff will make $470 dollars because he makes $10 an hour. k=10

400

The equation y = 55x represents the rate of the Long Island highway speed limit, in miles per hour. The variable y represents the miles driven and x is the number of hours driven. 

How long was Francis driving if he drove 247.5 miles at the speed limit?

 4.5 hours

400

Is this a proportional relationship?

Lbs of Bananas     Cost ($)

      2                   $2.50

      3                   $3.75

      5                   $6.25

Yes, and the constant of proportionality is 1.25.

400

Every 2.5 hours, a machine produces 2250 basketballs. What is the unit rate of the relationship between basketballs and hours?

900 basketballs per hour

500

Janine sells 16 apples for $8. How much would she earn if she sold 64 apples?

She would earn $24 dollars because she sells at $0.50 per apple. k=0.5

500

Riding in a taxi costs $2 per mile plus a $10 flat fee. Write an equation that represents this relationship. Let y be the total cost and x be the number of miles.

y=2x+10

500

Is this a proportional relationship?

Temp (C)     Ice Cream Sales

   20                   2000

   25                   2500

   35                   5000

The relationship is NOT proportional.

500

Every 3.5 hours, a juicer juices 4325 oranges. What is the unit rate of the relationship between oranges and hours?

Approx 1235 oranges per hour