What is a Unit Rate
The amount of something per 1 unit
For a graph to be proportional what are the neccasary charecteristics?
Straight line and Passes through the origin
What are like terms?
Like terms are terms that have the same exact variable raised to the same exact power.
What is the greatest common factor.
largest positive integer that divides two or more numbers without leaving a remainder.
1/4 classes are middle school classes. There are 40 total classes. How many of the classes are middle school classes.
40 * (1/4)
=
10 classes are middle school classes
Is this graph proportional? If it is what is the unit rate?
If it is not explain why not.

Proportional
$8 for 2 pizzas = $4 for 1 Pizza
Use the commutative property to rewrite this expression so lilke terms are together.
-2 + 2x + 4 + 9x + 2
2x + 9x + 4 + 2 + (-2)
What is the greatest common factor of 15a + 75
5
Josh made 10 paper airplanes in 25 minutes. How many minutes will it take for him to make 1 airplane?
1 paper airplane would take 2.5 minutes
The picture shows 3 graphs. List all graphs that are proportional explaining how you know. If there are none explain how you know that.

A) Not Proportional because it doesn't go through the origin even though it is straight.
B) Proportional, graph is straight and goes through the origin.
C) Not Proportional because the graph goes through the origin but is not straight.
Simplify this expression by combining like terms
4y + (-3) - (-9y) + 8
4y + 9y = 13y ; 8 + (-3) = 5
13y + 5
What is the greatest common factor of 4xy + 10x
2x
Piper bought 2.5 ounces of candy for $9.45. How much would each ounce of candy cost?
9.45/2.5 = $3.78 for one oz of candy.
Jim was told to make a proporitonal table showing how many cakes a store bakes per hour. The store bakes 25 pies in a 10 hr day. The table he made is below. Did he make the table correctly, explain your logic.

No, his first two entries are fine but after that instead of keeping the ratio he kept consistently increase the amount each row he added on his table.

2x2 + x + 3 + x2 + 5x + 2
3x2 + 6x + 5
Create an equivalent expression by factoring:
-5x + 15
5( -x + 3 ) or -5( x + 3
Based on the graph how many tomatoes are needed for each pizza?

18/3 = 6 tomatoes per pizza

Sally bought 5 glitter pens for $9 last week. Now Sally wants 36 glitter pens for her art class. The school store charged Sally $54 this time. The store claims that the price is proportional. Is this correct? Give evidence.
Last week : $9 for 5 pens = $1.80 per pen
This week: $54 for 36 pens = $1.50 per pen
Not proportional because the rate is not consistent.
Simplify
7(5x - y) + (-6x)
29x - 7y or 29x + (-y)
Create an equivalent expression by factoring:
16x2+4x4
4x2( 4 + x2 )