We are going ______!
Whats the change?
Wheres my money??
Whats the rate??
100

OUT TO EAT! You and your family went to a restaurant. Your parents left a tip of $6. How much was the total bill if the tip was 20% of the total cost?

$30

100

Because of hurricane season, oil prices have seen a 12% increase. If the price used to be $48 per barrel, what is the price now WITH the increase? HINT: there is a final step at the end of the problem.

increase is $5.76

PLUS original price $48.00

TOTAL new price $53.76

100

You deposited money into a bank account 3 years ago. The bank is paying you 4% interest. You have earned $72 in interest so far. How much money did you start with?

$600 Principle

100

What is the unit rate for a 12-pack of sodas that costs $11.64

$0.97 per soda

200

SHOPPING! You are getting a new outfit! The cost of your shoes is $35, your jeans are $27, and your shirt is $22. If the store charges 8% taxes, how much will you have to pay in total for your outfit?

total clothes = $84

total tax = $6.72

total cost = $90.72

200

Before renovations, there were 40 classrooms at CMS. There was a 40% increase in the number of classrooms. How many are there now?

Original = 40

Change = 16

Now = 56

200

You put $400 in a savings account 2 years ago and have been earning interest. Now you have $416. At what rate were you earning interest as a percent?

I= $16

P= $400

t= 2 

r= 0.02 = 2%

200

A train made a 200 mile trip in a total of 2.5 hours. What is the trains speed? (hint: what is another word for speed?)

D = rt

200 = r (2.5)

r = 80