OUT TO EAT! You and your family went to a restaurant. Your parents left a tip of $6. How much was the total bill if the tip was 20% of the total cost?
$30
Because of hurricane season, oil prices have seen a 12% increase. If the price used to be $48 per barrel, what is the price now WITH the increase? HINT: there is a final step at the end of the problem.
increase is $5.76
PLUS original price $48.00
TOTAL new price $53.76
You deposited money into a bank account 3 years ago. The bank is paying you 4% interest. You have earned $72 in interest so far. How much money did you start with?
$600 Principle
What is the unit rate for a 12-pack of sodas that costs $11.64
$0.97 per soda
SHOPPING! You are getting a new outfit! The cost of your shoes is $35, your jeans are $27, and your shirt is $22. If the store charges 8% taxes, how much will you have to pay in total for your outfit?
total clothes = $84
total tax = $6.72
total cost = $90.72
Before renovations, there were 40 classrooms at CMS. There was a 40% increase in the number of classrooms. How many are there now?
Original = 40
Change = 16
Now = 56
You put $400 in a savings account 2 years ago and have been earning interest. Now you have $416. At what rate were you earning interest as a percent?
I= $16
P= $400
t= 2
r= 0.02 = 2%
A train made a 200 mile trip in a total of 2.5 hours. What is the trains speed? (hint: what is another word for speed?)
D = rt
200 = r (2.5)
r = 80