410 miles in 16 gallons
What is 25.63 miles/gallon
Do each pair of ratios form a proportion? 2/3 and 6/9
What is Yes. (18 = 18)
n/12 = 6/18
What is n = 4
x y
3 9
5 15
6 18
K = 3
1500 words in 25 minutes
What is 60 words per minute
Do the ratios form proportions? 5/4 and 25/16
What is No (80;100)
c/28 = 5/7
What is c = 20
x y
2 16
3 24
5 40
k = 8
$1.12 for 8.2 ounces
What is $.14 per ounce
Do the ratios form proportions? $8/20 lbs and $24/60 lbs
What is Yes (480 = 480)
2/x = 7/9
What is x = 2.57
x y
4 24
6 ?
8 48
What is the missing value in the table.
36
Which is the better buy? $3.29 for a 16-ounce bag of candy $2.99 for a 12-ounce bag of candy
What is $3.99 for 16-ounce bag = $0.21 per ounce
Do the ratios form proportions? 5 ft/7 s and 25 ft/ 49 s
What is No
30/14 = k/1.54
What is k = 3.3
x y
9 18
25 50
19 38
Write the constant of Proportionality as an equation
y = 2x
Ethan can buy 4 CDs for $71.96 at CD Express or 9 CDs for $134.55 at Music Rox. Which has the better unit cost? How much is he saving per CD?.
What is Music Rox has the better buy (14.95 per CD). Ethan saved $3.04 per CD
Do the ratios form proportions? 21 mi/6 h and 14.3 mi/ 3 hr
What is No
380/520 = 760/x
What is x = 1040
x y
4 2
8 4
20 10
k = 1/2