150 seats in 25 rows = ______ seats in 30 rows
180 seats
In a basket, there are 3 oranges, 5 bananas and 1 apple. What is the ratio of oranges to apples?
3 oranges to 1 apple
Are these ratios equivalent? 4:1 and 28:7
Yes, they are equivalent. You multiply both numbers by 7 to get the second ratio.
Sarah can do 14 jumping jacks in 30 sec. At that rate, how many jumping jacks can she do in 120 sec?
56 jumping jacks.
Maiya can solve 8 math problems in 48 mins. How long does it take her to solve 1 problem?
Maiya takes 6 mins per math problem.
25 pages in 5 days = ______ pages in 6 days
30 pages
In A7, there are 23 students. 10 of them are girls and 13 are boys. What is the ratio of all students to girls?
23 students to 10 girls
Are these ratios equivalent? 5:9 and 35:20
No, they are not equivalent. You can multiply 5 by 7 to get 35, but if you multiply 9 by 7, you get 63, not 20.
Jase completes a game of Among Us in 10 mins. At that same rate, how many games will he complete in 1 hour?
6 games
Wayne can run 20 feet in 5 seconds. How far does he run per second?
Wayne runs 4 feet per second.
260 calls in 13 hours = ______ calls in 20 hours
400 calls
In a fish tank, there are 26 fish. 13 of the fish are goldfish, 9 of the fish are angelfish, and 4 of the fish are pufferfish. What does this ratio show? 9:26
9 angelfish to 26 fish total
Fill in the blank to make these ratios equivalent. ____:12 and 6:36
2
The flag football team won 2 out of 3 games. If they continue this rate, and have 15 games total, how many games would you predict that they will win?
10 games
Target sells a bag of 8 apples for $2.96. What is the price per apple?
The unit price is $0.37 per apple
110 miles in 11 hours = ______ miles in 5 days
1,200 miles
In his bucket, Antonio has 3 pencils, 5 black pens and 12 colored pens. What is the ratio of black pens to all writing utensils in Antonio's bucket?
5 black pens to 20 total writing utensils
At August Ahrens, the ratio of basketballs to baseballs must be 2:5. If Ms. Hosaka buys 10 new baseballs, how many new basketballs must she also buy?
Ms. Hosaka needs to also buy 4 new basketballs
On Monday, Janelle earned $16 for two hours of babysitting. Getting paid the same rate, she earned $48 on Saturday. How many hours did Janelle babysit on Saturday?
6 hours
Ayden can make 3 baskets in 22.2 mins. How long does it take him per basket?
Ayden can make 1 basket every 7.4 mins
The money used in Jordan is called the Dinar. The exchange rate is $3 to 2 Dinars. Find how many dollars you would receive if you exchanged 22 Dinars.
They would receive $33.
Samantha was happy to find that in her report card, she got all ME's and MP's. Out of all 19 grades, she got 7 ME's. What is the ratio of MP's to ME's?
12 MP's to 7 ME's
In a box of doughnuts, the ratio of glazed doughnuts to chocolate doughnuts is 4:6. If there are 18 glazed doughnuts, how many chocolate doughnuts are there?
There are 27 chocolate doughnuts.
Kelsy runs 4 miles in 40 mins. Izzamarie runs 3 miles in 36 mins. Who runs faster?
Kelsy. Kelsy runs 1 mile in 10 mins where Izzamarie runs 1 mile in 12 mins.
McDonald's has a special going on. They are selling 4 McDoubles for $3.52. How much will it cost for 9 McDoubles?
It will cost $7.92 for 9 McDoubles.