Percents
Measurements/ Unit Rates
Similar Shapes
Regular
Proportions
100
Of the 29 brownies that Chase has, 3 have nuts in them. Approximately what percent of the brownies have nuts?
What is 10%
100
A model train is being built using a scale 2cm=3m. If the model train is 8cm, how long will the actual train be?
What is 12m
100
Look at the handout similar shapes 100
What is 24
100
Alyssa's family bought tickets to a water park. Together, the 9 tickets cost $180.00. If all the tickets are the same price, how much would it cost Alyssa's family to buy 4 tickets?
What is $80.00
100
I am giving two donuts to each person. If I have 24 students, which proportion can be used to solve for d, the numbers of donuts I will need to buy? Look at paper 100 for proportions
What is D
200
In order to get a prize, 80% of the studnents in class must bring a pencil. If there are 26 students in the class, how many must bring a pencil? A.)6 B.)8 C.)10 D.)20
What is D
200
A shipment contains 12 dozen eggs and together they cost $21.60. What is the cost per egg?
What is $.15
200
Look at Similar Shapes for 200
What is 5
200
A recipe for hot chocolate uses 5 cups of milk for every 2 cups of marshmellows. How many cups of milk will be need if you use 10 cups of marshmellows?
What is 25 cups
200
One out of every 6 students at a middle school have a blue backpack. Which of the following proportional equations will show how many of the school's 366 students have blue back packs? See Proportions 200
What is C
300
Coton LOVES Blue Sky and wanted to leave a 20% tip. If the total bill was $30, how much tip would he leave?
What is $6.00
300
If a 6-ounce bottle of salad dressing costs $3.99. What is the best estimate for the cost per ounce?
What is $.67
300
Look at Similar Shapes for 300
What is 2.8
300
It takes David 30 minutes to walk 1.5 miles. At this rate, how long would it take him to walk 6 miles?
What is 2 hours
300
Lyric wants to calculate how many miles her car travels on one gallon of gas. She knows that on a full 15-gallon tank of gas, the car can travel 225 miles. Which proportion equation could Lyric use to calculate the car's mileage per gallon (x) See proportions 300
What is F
400
Zach got 74 out of 85 correct on his test. What is the best estimate of the percent that he got correct?
What is 88%
400
Nick can throw the baseball at a speed of 50 feet per second. What is this speed in feet per minute?
What is 3,000 feet
400
Look at Similar Shapes for 400
What is B
400
Justin bought some roses. A boquet of roses cost $40.40. There are 12 roses in each boquet. If he buys 3 roses, how much will that cost?
What is $10.10
400
Write all four proportions for this situation: For everytime the basketball team won 5 games, the wrestling team won 4. How many games would the basketball team win, if the wrestling team won 24 times?
What is look at board