Fractions and Decimals
Geometry
Algebra and Expressions
Ratios and Proportions
MYSTERY BOX
100

Simplify the fraction 18/24.

3/4

100

If you add up all the angles in a triangle, how many total degrees do you get? 

180 

100

Evaluate the expression: 3(x + 2) when x = 4.

18

100

A grocery store sells 5 pounds of apples for $7.50. What is the cost per pound? 

$1.50 

100

Matt conducts a survey to see how well his classmates can see the board. He asks the three students sitting closest to him. Is this a representative sample? Explain your answer. 

No, because Matt used convenience sampling. The three students sitting closest to him are probably all about the same distance from the board. 

200

Convert 0.75 to a fraction.

3/4

200

Draw and label an obtuse scalene triangle. 

- One angle greater than 90 degrees 

- Three different side lengths 

- The longest side is opposite the obtuse angle. 

200

What is the value of y if 2y + 6 = 18?

y = 6

200

Are the ratios 2:3 and 6:9 equivalent? Explain your answer. 

Yes, because 2 x 3 = 6, and 3 x 3 = 9. 

200

You are going to roll a six-sided die twice. What is the probability you roll a 3 both times? (Write your answer as a fraction.) 

1/36 

300

Find 25% of 80. 

20 

300

Find the area of a rectangle with length 8 cm and width 3.5 cm. 

28 cm²

300

Write an equivalent expression for 2x - 4. 

2(x - 2)

300

A recipe calls for 4 cups of sugar for 10 servings. How much sugar for 25 servings? 

10 cups 
300

Emily deposits $2,000 into a savings account that earns 3.2% simple interest per year. How much interest will she earn in 8 years?

$512

400

Add 3/4 and 5/8. Give your answer in simplest form.

1 and 3/8

400

Three wooden beams have lengths of 3 meters, 5 meters, and 7 meters. Can these beams form a triangle? Explain your answer. 

Yes, because these lengths satisfy the Triangle Inequality Theorem. 

3 + 5 > 7 

3 + 7 > 5 

5 + 7 > 3

400

Simplify: x(2.25 + 1.25 + 0.75)

4.25x

400

If a map has a scale of 1 inch = 5 miles, how many miles does 3.5 inches represent? 

17.5 miles 

400

Dustin earns $9.80 per hour at his job. Last week Dustin worked x hours on Thursday and 6 hours on Saturday. 

Write an expression that can be used to calculate Dustin’s earnings on these two days. 

9.8x + (9.8)(6) 

500

One batch of cookies requires 2 and 1/4 cups of flour. How much flour do you need 3 batches? 

6 and 3/4 cups 

500

Find the surface area of a rectangular prism with a length of 3 yd, width of 7 yd, and height of 13 yd. 

302 yd2

500

Solve: -3(x - 2) > 9

x < -1

500

12 pencils cost $3. How much for 30 pencils?

$7.50

500

A rectangular garden is 12 ft × 7 ft. If fence costs $2 per foot, how much would it cost to put fence around the garden? 

$76