Better Buy
You made HOW MUCH?!
Rate or Not a Rate?
Wildcards!
100

Which is the better buy?


6 gatorade for $12.00

12 gatorade for $18.00


12 gatorade for $18.00

100

You are paid $5/hr for 8 hours. How much do you make?

$40

100

 $400

NOT a rate

100

Molly sells 4 bracelets for $13. How much is it for 1 bracelet?

$3.25

200

Which is the better buy?

4 Mac & Cheese for $3.91

9 Mac & Cheese for $9.97

4 Mac & Cheese for $3.91

200

You are paid $12.50/hr for 3 hours. How much do you make?

$37.50

200

$15 for 5 apples

Rate

200
Mrs Nugent buys 2 candles for $12.40 each. How much did she spend?

$24.80

300

Which is the better buy?

52 oz of Lemonade for $2.49

84 oz of Lemonade for $4.89

52 oz of Lemonade for $2.49

300

You are paid $120/day for a 5 day workweek. How much do you make in a workweek?

$600

300

60km/hr

Rate

300

You pay $70/month for a cellphone plan. How much do you pay in 5 months?

$350

400

Which is the better buy? 

2 pack of soap for $3.47

8 pack of soap for $10.99

8 pack of soap for $10.99

400

You made $17.50/hr. There are 8 hours in a workday. How much do you make for 2 workdays?

$280

400

370km

NOT a rate

400

A box of 15 cookies cost $30.00. How much would 8 cookies cost?

$16.00