Whats the answer to this in simplest form.
6 1/2 x 3 1/7
20 3/7
Multiply.
1437.24 divided by 13.2
Hint: remember place value. x 10, x 100, x 1000
108.881
Jack and Ally have 6 apples and 7 oranges. For the ratio Jack put 6 to 7, and Ally put 6:7. Who has the correct Ratio.
They both have the correct ratio.
What is the Variable, Coefficient, Constant and Terms in this problem.
2y+ 6 + 3q2
Variable- y and q2
Constant- 6
Coefficient- 2 and 3
Terms- 2y, 6, 3q2
Bakery Super Market
$10.00= 12 cupcakes $7.00= 10 cupcakes
Which is a better deal.
The Super Market has a better deal with $0.70 per cupcake.
Multiply and put in in Mixed Number form.
4 3/7 x 1 3/8
6 5/56
Multiply.
73.24 x 5.1
373.524
Fill in the blank.
8: 24 = _ : 144
48
What is the Variable, Coefficient, Constant and Terms in this problem.
3r + 9 + n4
Variable- r and n
Constant- 9
Coefficient- 3 and 1
Terms- 3r, 9, n4
Flee Market Toy Store
$20.00=4 board games $12.00 =3 board games
Which is the better deal?
The toy store has a better deal with $4 for each board game.
Subtract.
4 1/8 - 3 5/6
7/24
Multiply.
3.24 x 100.6
Hint: Bigger number first
325.944
Fill in the blank
12:19 48:_
76
What is the Variable, Coefficient, Constant and Terms in this problem.
7n+2+k3
Variable- n and k
Coefficient- 7 and 1
Constant- 2
Terms- 7n, 2, k3
If you cut 5 fruits every 15 minutes how many fruits are you cutting in one minute?
You would be cutting 1/3 fruits every minute.
Multiply and write the answer as a mixed number.
5 20/40 X 4 60/80
Hint: Simplify the fractions in the equations.
26 1/8
Multiply and round to the nearest hundredth
412.06 X 312.6
Answer
128809.96
The ratio of boys to girl in the sixth grade is 3:5. If there are 20 more girls than boys, how many total students are in the sixth grade?
80 students in the sixth grade
What is the Variable, Coefficient, Constant and Terms in this problem.
2z3+y+3
Variable- z3 and y
Coefficient-2 and 1
Constant- 3
Terms- 2z3,y, 3
Jimmy's Apple Farm Felix's Apple Picking
$12.00=24 apples $24.00=36 apples
Which is the better deal?
Felix's Apple Picking has the better deal with $1 for 2 apples.
Multiply and put in simplest form.
6 80/120 X 5 5/20
7/2 is the correct answer
Multiply and round to the nearest thousandth
1021.013 X 2131.024
The answer is
2175803.207
The ratio of desktops to laptops is 7:4. If there is 91 desktops how much is the total?
There is 143 laptops and desktops all together.
What is the Variable, Coefficient, Constant and Terms in this problem.
12 +10c
Variable- c
Coefficient- 10
Constant- 12
Terms- 12+10c
Krazy Keyboards Best Buy
$28=2 keyboards $32=4 keyboards
Who has the better deal?
Best Buy has a better deal with $8 a keyboard.