Susanna collected information about students’ favorite colors. Her results are in the chart.

Which statement reflects the information Susanna collected?
A)For every 4 students who chose red, there are 16 total students.
B)For every 2 students who chose green, there are 4 total students.
C)For every 10 students who chose purple, there are 2 students who chose green.
D)For every 1 student who chose red, there is 4 total
B)For every 2 students who chose green, there are 4 total students.
Jenny paid $11.88 for a 2.38 -pound bag of shrimp at one store. The following week, she paid $26.47 for a 5.08-pound bag at another store.
Find the unit price for each bag. Then state which bag is the better buy based on the unit price. Round your answers to the nearest cent
unit price for 2.38 pound bag: $4.99
unit price for 5.08 pound bag: $5.21
The better buy 2.38 pound bag
David paid $17.95 for 2 loaves of bread and 2.5 pounds of ham.
If each loaf of bread cost $0.85, what rate did David pay per pound for the ham?
YOU MUST SHOW ALL OF YOUR WORK TO RECEIVE ANY POINTS
$6.50
Bradley estimated the height of a tree at 2.5 meters. Carla estimated that tree's height at 8 feet.
What is the approximate difference between the estimates, to the nearest tenth of a foot? (1 foot = 0.305 meters)
YOU MUST SHOW ALL OF YOUR WORK USING PROPORTIONS
0.2
A) 19 is 25% of what number
B) 38 is what percent of 40
YOU MUST SHOW YOUR WORK USING PROPORTIONS
A) 76
B) 95%
In a herd of 20 horses, what is the ratio of eyes to ears?

1:1
Suppose 81 gallons of water came out of a pipe in 9 minutes.
What was the rate in gallons per minute?
9 gallons per minute
A person jogs 3 kilometers in 25 1/4 minutes.
How long will it take the person to finish a 10 kilometer race at that rate?
YOU MUST SHOW ALL OF YOUR WORK USING PROPORTIONS TO SOLVE.
84.16 MINS OR 1 HR 24 MINS
A sewing kit includes a spool that holds 24 yards of thread.
Part A: How many inches of thread does the spool hold? (1 yard = 3 feet, 1 foot = 12 inches)
Part B: How many centimeters of thread does the spool hold? (1 in = 2.54 cm)
YOU MUST SHOW ALL OF YOUR WORK USING PROPORTIONS
A) 864 in
B) 2,194.56 cm
A book sold 38,200 copies in its first month of release. Suppose this represents 7.6% of the number of copies sold to date. How many copies have been sold to date?
Round your answer to the nearest whole number.
502,632 copies
In Brody’s math class, there are 27 total students and 12 of those students are girls.
Write a ratio to represent girls to boys?
12:15
Suppose that an individual has a body fat percentage of 12.2% and weighs pounds. How many pounds of his weight is made up of fat? Round your answer to the nearest tenth.
20.6 pounds
Micaela can drive her car 228 miles on 6 gallons of gas.
Part A: How far can Micaela's car travel on 1 gallon of gas? Express your answer as a unit rate (miles per gallon).
Part B: Write a ratio in simplest form showing the relationship between gallons of gas and miles the car can travel.
Part C: Micaela's car develops a leak. It now needs twice as much gas to travel the same distance. How will this change will affect the unit rate (miles per gallon) that the car can travel.
a) 38 per gal
b) 1:38
c) 19 per gal
Tim's book collection is 12% nonfiction books.
He has 36 nonfiction books in his collection.
Part A: What is the total number of books in Tim's collection?
Part B: If Tim adds 20 more nonfiction books to his collection, what will be the new percentage of nonfiction books?
Part C: Only 8 pages in one of his books contain images. These 8 pages are 4% of the total pages in that book. How many pages does that book have?
YOU MUST SHOW ALL OF YOUR WORK TO RECEIVE POINTS
A) 300
B) 17.5%
C)200
It takes 45 inches of ribbon to tie each bow. Each roll of ribbon holds 10 yards and costs $4.00.
How much would it cost to make 40 bows?
YOU MUST SHOW ALL OF YOUR WORK USING PROPORTIONS
$20
Anne's dogs love peanut butter. For dinner she always mixes a little peanut butter in with their food. For her large dog, Anne adds 4 ounces of peanut butter to 12 ounces of dog food. For her small dog, Anne adds 1 ounce of peanut butter to 5 ounces of dog food. Which dog's meal has stronger peanut butter flavor?
You must prove you answer by showing all of your work
The large dog
368,640 feet =__________ miles
69 9/11 miles
The first concert of a summer series sold 768 tickets and had $9,216 in sales with tickets being all the same price.
Which THREE concerts had a greater price per ticket than the first concert with each ticket being the same price?
A. The second concert sold 788 tickets and had $8,668 in sales..
B. The third concert sold 628 tickets and had $8,792 in sales.s
C. The fourth concert sold 625 tickets and had $9,375 in sales.
D. The fifth concert sold 843 tickets and had $8,430 in sales.
E. The sixth concert sold 812 tickets and had $9,744 in sales.
F. The seventh concert sold 749 tickets and had $9,737 in sale
YOU MUST PROVE YOUR WORK TO RECEIVE POINTS
B, C, AND F
A straight fence extends 14 yards in length.
What is the approximate length of the fence in meters if one yard is equal to 0.914 meters?
YOU MUST SHOW ALL OF YOUR WORK USING PROPORTIONS
12.8 meters
During a huge snowstorm in the White Mountains last year, it snowed 63.5 cm in one day. How much did it snow in meters?
Be sure to include the correct unit in your answer.
0.635 m
Roasanne is making a swirled pudding dessert to bring to her friend's barbecue. She mixes chocolate and vanilla pudding in a large bowl for the adults. Then, she decides to make a smaller portion for the kids. In a small bowl, Rosanne mixes half the amount of chocolate pudding and half the amount of vanilla pudding. Which bowl of pudding is more chocolaty?
You must prove your answer by showing your work
Neither. The bowls of pudding are equally chocolaty.
Suppose that 17 inches of wire costs 51 cents. At the same rate, how many inches of wire can be bought for 39 cents? YOU MUST SHOW ALL OF YOUR WORK
13 inches
James drinks 256 ounces of water.
Tom drinks 2 more gallons of water than James. Nick drinks 128 ounces of water less than Tom.
1 gallon = 128 ounces
Part A: How many GALLONS of water did James drink?
Part B: How many GALLONS did Nick drink?
Part C: How many OUNCES did Tom drink?
YOU MUST SHOW ALL OF YOUR WORK
A) 2 GAL
B) 3 GAL
C) 4 GAL =512 oz
Paul mixed 1.5 pints of cranberry juice and 2.5 quarts of apple juice.
(1 quart = 2 pints)
Part A: What is the total volume of the mixture in pints?
Part B: What is the total volume of the mixture in quarts?
A) 6.5 pts
B) 3.25 qts
A certain drug is made from only two ingredients: compound A and compound B. There are 5 milliliters of compound A used for every 8 milliliters of compound B. If a chemist wants to make 702 milliliters of the drug, how many milliliters of compound B are needed?
432 ml of compound B