If the ratio of dogs to cats is 7 to 3, this means…
A. For every 7 cats, there is one dog.
B. For every 7 cats, there are 3 dogs.
C. For every 7 dogs, there is one cat.
D. For every 7 dogs, there are 3 cats.
D. For every 7 dogs, there are 3 cats
Apples are on sale 5 for $3.15 At this rate, what is the cost of one apple?
$3.15 ÷ 5 = $0.63 so each apple costs $0.63 each
What is unit rate
How much of something per 1 unit of something else.
Danna types 300 words in 5 minutes. How many words does danna type per minute?
60 words per minute
Henry reads 8 pages in 6 minutes, then he reads 4 pages in how many minutes?
3 minutes
Last week, Michael's Ice Creamery sold 17 sundaes with nuts and 33 sundaes without nuts. What is the ratio of the number of sundaes with nuts to the number of sundaes without nuts?
A. 33:17 B. 17:50 C. 34:50 D. 17:33
D. 17:33
Kylie learned to play a total of 10 pieces over the course of 5 weeks of piano lessons. In all, how many weeks of piano lessons will Kylie need before she will be able to play a total of 12 pieces? Solve using unit rates.
6 weeks
What is ratio
A ratio shows the relative sizes of two or more values.
Joe buys 6 bananas for $1.50. How mush does he pay per banana?
$0.25 per banana
Julia texts 60 words in 4 minutes, then she texts 45 words in how many minutes?
3 minutes
In a telephone poll, 5 people said they like shopping and 23 people said they do not like shopping. What is the ratio of the number of people who like shopping to the number of people who do not like shopping?
A. 23:33 B. 5:23 C. 23:5 D. 5:28
B. 5:23
Rina read a total of 15 books over 5 months. If Rina has read 18 books so far, how many months has she been with her book club? Solve using unit rates.
6 months
There are 2 bananas, 6 oranges, and 4 apples in a basket. What is the ratio of bananas to the total amount of fruit?
2:12
If 10 bags of Hot Cheetos cost $3.50, then how much does 1 cost?
What is $0.35
Ms. Curtis students 25 hours for 2 tests, and studies 100 hours for how many tests?
8 tests
There are 8 men and 13 women running a race. What is the ratio of the number of female runners to the number of male runners?
13:8
Bruno jarred 8 liters of jam after 2 days. How many days did Bruno spend making jam if he jarred 16 liters of jam? Solve using unit rates.
4 days
Bernice sells 135 seashells by the sea shore every day. She sells each seashell for 3 dollars.
For how many days does Bernice need to sell sea shells to earn 2430 dollars?
6 days
Which is the better deal $20 for 5 t-shirts or $24 for 8 t-shirts
$24 for 8 t-shirts (rate of $3 per shirt)
At a copy center you can make 100 copies for $4.00. How much will it cost for 450 copies?
$18
Wilson's Burger Place made 16 burgers with onions and 9 burgers without onions. What is the ratio of the number of burgers without onions to the number of burgers with onions?
9:16
Jane knit a total of 10 centimeters of scarf over 2 nights. After 4 nights of knitting, how many centimeters of scarf will Jane have knit in total? Solve using unit rates.
20 centimeters
There are 12 sugar cookies, 18 chocolate chip cookies, 8 white chocolate chip cookies, and 4 raisin cookies. What is the ratio of all the chocolate chip (regular and white) cookies to sugar cookies?
26:12
Ramon gets 10 points in 4 games. How many does he get in 6 games?
15 points
Who scored more points per game: Henry with 83 points in 9 games or Elias with 132 points in 12 games?
Elias