A bookstore was selling 5 books for $27.25. Find the unit price.
$5.45 per book
Shirley has enrolled for violin classes. She puts in a total of 14 hours of practice in a week. Find the number of hours spent on practice over a 10 day period.
140 hours
At the produce store, you can buy 4 bags of bananas for $22.52. How much would it cost if you were to buy 3 bags?
$16.89 for 3 bags
5/7 and 8/11
Nope!
There are 96 customers in 4 checkout lanes. How many people are there per lane?
24 people per lane
A home furnishing store sells 6 chairs for $900. Vivienne buys 2 such chairs for her new home. How much did she spend on the purchase?
$300
An ice company charged $3.40 for 4 bags of ice. If a convenience store bought 6 bags of ice, how much would it have cost them?
$5.10 for 6 bags
5:8 and 7:3
Nope!
John received 488 points for defeating 61 enemies in his video game. How many points did he receive per enemy?
8 points per enemy
The factory can make 145 toys per hour. How many toys can they make in 14 hours?
2030 toys
How many passengers can travel in 3 trolleybuses, if nine such buses accommodate a total of 288 passengers?
96 passengers
2/7 and 10/35
Yes!
Zara splits 255 candies equally into 51 bags for Halloween. What number of candies does each bag contain?
5 candies per pag
The machine can make 45 copies per minute. How many copies can it make in two hours?
5400 copies
Emily organized a working lunch for employees during a training session. If 3 sandwich platters are priced at $93, how much will she be billed for 5 such sandwich platters?
$155
9/18 and 3/6
Yes!
Zach, a dishwasher in a fast food chain scrubs 660 plates in an hour. Calculate the number of plates he washed per minute
11 plates per minute
The computer can upload 5 pictures per second. How many pictures can it upload per hour?
18,000 pictures
Jenna checked into a hotel in Athens for a 5-day vacation. If she was charged $495 for her stay, how much will an 8-day stay cost?
$792
55/9 and 1/2
Nope