Unit Rates
Rates
More Rates
Proportional?
100

A bookstore was selling 5 books for $27.25. Find the unit price.

$5.45 per book

100

Shirley has enrolled for violin classes. She puts in a total of 14 hours of practice in a week. Find the number of hours spent on practice over a 10 day period.

140 hours

100

At the produce store, you can buy 4 bags of bananas for $22.52. How much would it cost if you were to buy 3 bags?

$16.89 for 3 bags

100

5/7 and 8/11

Nope!

200

There are 96 customers in 4 checkout lanes.  How many people are there per lane?

24 people per lane

200

A home furnishing store sells 6 chairs for $900. Vivienne buys 2 such chairs for her new home. How much did she spend on the purchase?

$300

200

An ice company charged $3.40 for 4 bags of ice. If a convenience store bought 6 bags of ice, how much would it have cost them?

$5.10 for 6 bags

200

5:8 and 7:3 

Nope!

300

John received 488 points for defeating 61 enemies in his video game.   How many points did he receive per enemy?  

8 points per enemy 

300

The factory can make 145 toys per hour.  How many toys can they make in 14 hours?

2030 toys

300

How many passengers can travel in 3 trolleybuses, if nine such buses accommodate a total of 288 passengers?

96 passengers

300

2/7 and 10/35

Yes!

400

Zara splits 255 candies equally into 51 bags for Halloween. What number of candies does each bag contain?

5 candies per pag

400

The machine can make 45 copies per minute.   How many copies can it make in two hours?

5400 copies

400

Emily organized a working lunch for employees during a training session. If 3 sandwich platters are priced at $93, how much will she be billed for 5 such sandwich platters?

$155

400

9/18 and 3/6

Yes!

500

Zach, a dishwasher in a fast food chain scrubs 660 plates in an hour. Calculate the number of plates he washed per minute

11 plates per minute

500

The computer can upload 5 pictures per second.  How many pictures can it upload per hour?

18,000 pictures

500

Jenna checked into a hotel in Athens for a 5-day vacation. If she was charged $495 for her stay, how much will an 8-day stay cost?

$792

500

55/9 and 1/2 

Nope