Mrs. Lynch has noted that 6 out of every 20 pieces of mail she gets are junk mail. What percent if her mail is junk?
30%
If we have 8 sections and only 5 are shaded, what percent does not represent the shaded portion.
62.5%
Convert 13/20 into a decimal and percent
Decimal: 0.65
Percent: 65%
In Jaxin's neighborhood, 40% of the houses having swimming pools. If there are 80 homes in his neighborhood, then how many houses have a swimming pool?
32 homes
Why did the mushroom go to the party?
Because he was a fun-gi!
A random survey of the quality of city parks is taken. forty-five percent of the people surveyed were pleased with the condition of the parks. If 162 people were pleased, then how many were surveyed?
390 people
A large deer weighs approximately 76,900 grams. How much does the deer weigh in kilograms?
76.9 Kilograms
Convert 64% into a decimal and fraction
Decimal: 0.64
Fraction: 16/25
A teacher's cabinet has 56 black dry erase markers and 15 red dry erase markers. What proportion can be used to determine the percent of the dry erase markers that are red?
15/71 = x/100
71/51 = 100/x
A restaurant tip is usually 15% of the bill. If your bill is $80, how much should you leave as a tip?
$12
If 8% of packages get lost in the mail, then how many packages will get lost if 4,000 packages are shipped?
320 packages
If 15% of a number is 45, what is the original number?
300
A total of 96 pints of ice cream were melted after a freezer's power went out. How many quarts of ice cream were melted?
48 quarts
Sarah scored 36 out of 40 questions correctly on a test. What percentage did she score?
90%
If a car travels 240 miles in 4 hours, what is its average speed in miles per hour?
60 miles per hour
A shirt originally priced at $40 is on sale for 25% off. What is the sale price?
A recipe calls for 2 cups of flour to make 12 cookies. How many cups of flour are needed to make 30 cookies?
5 cups of flour
Why did the math book look so sad?
Because he had too many problems
A tube of toothpaste is marked $7.84 for 16 ounces. What is the price per ounce?
$0.98 per ounce.
John can read 30 pages in 45 minutes. At this rate, how long will it take him to read a 200-page book?
300 mins
5 hrs